2e Luchtvaartregiment In formatie vlogen de drie C V'n via Gouda naar het strand ten noorden van Scheveningen, waar bij de Wassenaarse Slag zeven geparkeerde Ju 52'n werden ontdekt. Vliegend op 1200 m hoogte wierpen de drie waarnemers in twee runs acht mijnbommen van 25 kg en zestien scherf bommen van 8 kg. Hierdoor geraakten drie vijandelijke toestellen in brand. Vervolgens mitrailleerden de bemanningen in duikvlucht de vier overige Duitse vliegtuigen, waarna de drie C V'n - ingevolge de opdracht van de C.-Ie Verk.Gr. - koers zetten naar Middenmeer, waar zij om 17.30 landden. Direct daarop stelde de escadrille-commandant (Van Meel) majoor Van der Zanden telefonisch in kennis met de resultaten van het uitgevoerde bombardement. Intussen waren op het vliegpark Hilversum de voorbereidingen voor de verplaat sing naar Middenmeer nagenoeg voltooid. Om de volgende morgen onmiddellijk over een in bedrijf zijnde radiopost te kunnen beschikken, had de G.-Ie Verk.Gr. zijn radio-afdeling echter al om 15.00 naar het nieuwe vliegpark laten vertrekken. Om 18.00 startten de Fokker-C X, no. 719, de Fokker-C V, no. 650 en twee Kool- hoven-FK 51 'n naar het vliegpark Middenmeer. Het overige personeel en mate rieel vertrok om 20.00 in één autocolonne, waarover de G.-Ie Verk.Gr. zelf het bevel voerde. Om 3.00 in de nacht van 10 op 11 mei was de gehele Ie Verk.Gr. op het nu tot vliegpark geworden - hulpvliegveld Middenmeer aanwezig. Op de oude standplaats waren behalve de 6e Comp.Bew.Tr., één C X (no. 718), twee C V'n en twee FK 51'n achtergebleven. Voor zover men meende deze vlieg tuigen - en wel speciaal de beide G V'n - door het eigen technisch personeel te kunnen herstellen, was daaraan nog de gehele dag gearbeid. Zij kwamen echter niet meer vlieggereed. Voor deze herstelwerkzaamheden had de C.-2 Lv.R. de hulp ingeroepen van het Luchtvaartbedrijf, maar buiten een op 13 mei - per auto afgeleverde - niet-passende propeller voor één van de G V'n, is door dit bedrijf geen assistentie meer verleend1. Zoals reeds vermeld, was een verplaatsing van de Ie Verk.Gr. naar Middenmeer verkend en voorbereid gedurende de mobilisatieperiode, zodat het opstellen van de verschillende onderdelen van de verkenningsgroep, alsmede de legering van het personeel zonder al te veel moeilijkheden verliepen. Voor de juiste opstelling van de verkenningsgroep op het vliegpark wordt verwezen naar kaart no. 8. De vliegtuigen stonden in schuren van de omliggende boerderijen, die zich daarvoor uitstekend leenden. Twee secties van de 1 ie Dep.Comp.Bew.Tr. leverden de bewaking en de verdediging van het vliegpark. Met uitzondering van een startbaan was het lan- 1 Uit het hierna volgende zal blijken, dat majoor Van der Zanden beter enig technisch personeel had kunnen achterlaten bij de te herstellen vliegtuigen. 321

NIMH | 1970 | | pagina 335