2e Luchtvaartregiment Majoor Van der Zanden gaf de opdracht aan res. 2e lt.-wrn. J.J. Frenkel, die om 15.10 met wachtmeester-vlieger A.F.W. van der Meulen in de Fokker-G V, no. 612 vertrok om de opdracht uit te voeren. Aan luitenant Frenkel was tevens opge dragen zij n waarnemingen via de radio door te geven. Via Hoorn - Amersfoort - Voorthuizen - Garderen werd naar Apeldoorn gevlogen. In geen van de hier genoemde, voor de Grebbestelling gelegen plaatsen, noch op de tussenliggende wegen, werden vijandelijke troepenbewegingen waargenomen. Van 15.45 tot 15.49 vloog het vliegtuig boven Apeldoorn en omgeving. Het enige wat de bemanning opviel was, dat de straten van Apeldoorn opvallend leeg en ver laten waren. Om 16.30 landde de 612 op het vliegpark. De C.-Ie Verk.Gr. had in tussen de negatieve verkenningsresultaten aan de C.-IV L.K. doorgegeven. Op 11 mei was de vijand in de lijn Makkum - Wons - Zurich in gevechtsaanraking gekomen met de Nederlandse troepen in de Wonsstelling (het bruggenhoofd, dat in Friesland de kop van de Afsluitdijk beveiligde)Om gegevens te verkrijgen omtrent de sterkte van de vijand en zo mogelijk over diens voornemens, achtte de Comman dant van de Stelling van Den Helder - onder wiens bevel de troepen in de Wonsstel ling stonden - een luchtverkenning op 12 mei dringend gewenst. Hiertoe wendde hij zich tot de C.-Lvd., die zich op zijn beurt om 22.35 ('c Commandant van het Veldleger richtte. Na veel onderling getelefoneer en uitwisseling van telex-be richten, was de C.-Ie Verk.Gr. op 12 mei om 4.20 in het bezit van de volgende op dracht, waarvoor hij twee vliegtuigen beschikbaar moest stellen 1 Vaststellen of de vijand tegen de Wonsstelling in het terrein tussen Pingjum en de dijk Zurich - Harlingen aanvalsvoorbereidingen treft (aanvalt) 2 Nagaan of artillerie nabij Achlum, Kingswerd en Arum, plm. 5 km ten noord oosten van Zurich, in stelling is gebracht. 3 De sterkte opnemen (samenstelling en dieptegroepering) van de vijandelijke troepen tussen de lijn Harlingen Franeker en de Wonsstelling. De volgende vliegtuigen en bemanningen werden aangewezen Fokker-C V, no. 594. (res. 2e lt.-wrn. G.A.C. Over gauw-res. sergt.-vl.J. Klinkhamer) Fokker-C V, no. 612. (res. 2elt.-wrn. H.O. Wagenaar-wachtmeester-vl. J. Geertsma). Als bescherming van de twee verkenners diende de C.-i Lv.R. twee G I vliegtuigen ter beschikking te stellen. De C.-Lvd. bepaalde, dat de C.-Ie Verk.Gr. zich terzake rechtstreeks in verbinding kon stellen met de C.-II-i Lv.R. (C.-Jachtgroep). De laatste deelde echter mede, dat er slechts één G I gevechtsgereed was, die om streeks 6.00 te Middenmeer kon worden verwacht. Inderdaad landde de G I, no. 325 (Jhr. Sandberg) om 6.04 op het vliegpark (zie bijlage no. 26). 323

NIMH | 1970 | | pagina 337