2e Luchtvaartregiment nemingsrapport per berichtkoker af bij de commandopost van het IV L.K. te Huis ter Heide. Om 9.15 keerde de 719 weer op zijn basis terug. De ernstige toestand die was ontstaan bij de Grebbe, waar de voorposten waren teruggetrokken, had de C.V. doen besluiten aan de C.-2Lv.R. op te dragen na te gaan, of de vijand tegenover de Grebbeberg door een of meer aanvallen met scherf- bommen afbreuk kon worden gedaan. Omdat men echter geen juist beeld had van de werkelijke toestand aldaar, droeg de C.-2 Lv.R. zijn kapitein-toegevoegd, kapi tein-waarnemer F.J. Molenaar, op zich naar de Grebbe te begeven om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de toestand en vervolgens met de betrokken com mandanten te bespreken in welk opzicht vliegtuigen de eigen troepen zouden kun nen steunen. Omstreeks 12.10 belde kapitein Molenaar zijn opdrachtgever uit de commandopost van de C.-IV Div. op en berichtte hem dat de frontlijn nog intact was en de vijand zich bevond op gemiddeld 300 m vóór deze lijn. De Chef van de Staf van de Divisie had hem verzocht - zo mogelijk - bombardementen te laten uitvoeren in het vak, dat door de noordelijke Rijndijk en de kunstweg Rhenen- Arnhem werd begrensd. De C.-2 Lv.R. trachtte op grond van dit bericht voor de in te zetten vliegtuigen, die o.m. van de Ie Verk.Gr. afkomstig zouden zijn, bescherming te verkrijgen van jachtvliegtuigen van 1 Lv.R. Tijdens zijn voorbereidingen bereikte hem om 15.40 het bericht dat de O.L.Z. (i.e. de C.-Lvd.) alle luchtstrijdkrachten in eigen hand had genomen. Dit was een uitvloeisel van het telex-bericht van de O.L.Z.afd. landmacht, sectie rom. 1 b, no. 44 van 10 mei 1940, 10.15, waarbij de C.-Lvd. onder de bevelen van de C.-Vg.H. werd gesteld en de concentratie van alle luchtstrijd krachten werd gelast voor de verdediging van het hart des lands. Hierdoor had de C.-Lvd. weer de beschikking gekregen over alle luchtstrijdkrachten, ook die van het Veldleger (i.e. van het 2 Lv.R.), zodat de Commandant Veldleger (C.V.) geen rechtstreekse bevelen omtrent de inzet van vliegtuigen meer aan de C.-2 Lv.R. kon geven1. Omdat thans al'een de C.-Lvd. nog opdrachten kon geven voor de inzet van vlieg tuigen, zag het er aanvankelijk naar uit dat aan het verzoek van de C.-IV Div. niet meer zou kunnen worden voldaan, want nu gaf de C.-Lvd. - in verband met de ver slechtering van de toestand vóór en in de Wonsstelling de C.-Ie Verk.Gr. op dracht met alle beschikbare middelen een bombardement uit te voeren bij de Kop van de Afsluitdijk. 1 De plaatsing van generaal Best onder de bevelen van de C.-Vg.H. onthief de eerste niet uit zijn functie van C.-Lvd. Ook de C.V. ontving het bericht van de concentratie van alle luchtstrijd krachten pas in de middag van 12 mei. 326

NIMH | 1970 | | pagina 340