Ter inleiding middelen in dit gebied vrij spoedig uitgeschakeld, waardoor de tegenstand in de lucht veel geringer was dan in 'Raum den Haag', terwijl de aanvallers voorts het vliegpark Waalhaven snel èn permanent in handen kregen. Dat er van een totaal van 17 500 man, die door de lucht naar de beide sectoren zouden worden vervoerd, slechts weinig meer dan 10 500 man 60%) konden worden overgebracht, is vooral te danken aan de omstandigheid, dat er van de 430 beschikbare èn ingezette transportvliegtuigen 220 stuks, d.w.z. ruim 51% van de totale sterkte, werden uitgeschakeld, waarbij o.m. van één Gruppe van 53 vliegtuigen slechts één a twee toestellen weer naar Duitsland konden terugkeren. De Duitse luchttransportvloot had dan ook jaren nodig om zich van deze slag te her stellen. Speidel zegt hierover in zijn eerder aangehaalde studie het volgende: 'Der Verlust an Lufttransportraum aber wirkte sich noch Jahre hindurch aus'1. Zoals voldoende zal blijken, komt de eer de vijand deze slag te hebben toegebracht voornamelijk toe aan de onderdelen van het Commando Luchtverdediging. Ook de Duitse verliezen aan doden, gewonden, vermisten en krijgsgevangenen waren hoog. De Nederlandse verliezen staken daar gunstig bij af. In de strijd tegen de valscherm- en luchtlandingstroepen in de beide frontsectoren werden aan Nederlandse kant tezamen ongeveer 3 000 man uitgeschakeld, waaronder ruim 400 krijgsgevangenen. Aan Duitse zijde werden ongeveer 4 000 man, d.w.z. bijna 38% van de totale sterkte uitgeschakeld, waaronder 1 600 krijgsgevangenen. Hier van konden er vóór 14 mei 1940 nog 1 200 naar Engeland worden verscheept. Voor de sector 'Raum den Haag' alleen waren de Duitse verliezen vanzelfsprekend het hoogsthier werd ruim 66 van hun sterkte uitgeschakeld Gelet op het resultaat, dat de Duitsers met hun vier eerdergenoemde bijzondere taken bereikten, kan worden gesteld, dat a de uitvoering van taak 1 volledig slaagde b taak 2 mislukte, o.m. doordat er enige troepenonderdelen van het Veldleger werden ingezet, hetgeen echter wel een verzwakking van het Veldleger met zich bracht c met de uitvoering van taak 3 succes werd bereikt. Hoewel de Nederlandse re serves niet werden uitgeschakeld, werd wel een groot gedeelte ervan gebonden aan het gebied rond de residentie, waardoor het niet meer in de Grebbestelling (of el ders) kon worden ingezet. Hierdoor werd de val van die stelling- die het 18e Leger toch nog enige dagen had opgehouden - wellicht verhaast d taak 4 een volledig Duits fiasco werd. 1 'Het verlies aan luchtvervoerscapaciteit echter deed zich nog jarenlang gevoelen'. 20

NIMH | 1970 | | pagina 34