336 2e Luchtvaartregiment van reserve tweede-luitenant der cavalerie ir. M. J. Aldenkamp1. Omdat de C.-III- R.Gr. hoger in rang was dan de vliegparkcommandant, was hij rechtstreeks onder de bevelen van de G.-Lvd. gesteld. De C.-2 Lv.R. had in de late avond van 9 mei 1940 als Hoofd Sectie I-5 van het H.K.V. zulke verontrustende berichten ontvangen, dat hij de commandanten van al zijn onderdelen omstreeks middernacht telefonisch opdroeg de uiterste waak zaamheid te betrachten. Zo ontving in de nacht van 9 op 10 mei 1940 ook de officier van dienst van de He Verk.Gr. op Ypenburg omstreeks 0.30 van de C.-2 Lv.R. telefonisch het bericht, dat de toestand zeer ernstig was en dat de uiterste waakzaamheid moest worden be tracht. Omdat zich op Ypenburg ook de Jachtgroep Veldleger bevond, droeg hij de officier van dienst bovendien nog op zodanige maatregelen te nemen, dat de vlieg tuigen van de jachtgroep bij het aanbreken van de dag startgereed zouden staan met warmgedraaide motoren. De officier van dienst gaf deze opdrachten onmiddellijk telefonisch door aan de C.-Iïe Verk.Gr. en de commandanten van de ie en 3e Afdeling2 van de Jachtgroep Veldleger, respectievelijk eerste-luitenant-vlieger P.J.B. Ruys de Perez3 en reserve kapitein -vlieger J. A. Bach. Daarna waarschuwde hij de commandant van de bewa kingstroepen. De C.-IIe Verk.Gr. en genoemde afdelingscommandanten lieten al hun personeel wekken en begaven zich naar hun commandoposten, op of bij het vliegpark ge legen. Hier bleek hun uit de berichten van de luchtwachtdienst, die zij door middel van hun radio-ontvangtoestellen ontvingen, dat vreemde vliegtuigen van oost naar west over ons land vlogen en boven de Noordzee buiten gehoorsafstand verdwenen. Hoe was nu op dit vliegpark het personeel gelegerd en hoe waren de vliegtuigen van de luchtvaartonderdelen opgesteld? Op welke wijze was voorts door de bewakings troepen en de luchtdoelbestrijdingsmiddelen in de verdediging van het vliegpark voorzien? De C.-IIe Verk.Gr. had, zoals door de C.-Lvd. was bevolen, zijn vliegtuigen van het vliegpark verwijderd en deze verspreid opgesteld tussen Delft en de wielerbaan. Zijn commandopost was gevestigd aan de Vliet, ten zuiden van de Hoornbrug. De groep beschikte over twaalf4 gevechtsgerede vliegtuigen, t.w. 1 De staf, alsmede het 3e en 4e peloton van het ie E.Paw., waren geplaatst op het vliegpark Schip hol. 2 De 2e Afdeling was nog niet geformeerd. 3 Hij werd - na ter dood te zijn veroordeeld - op 15 augustus 1942 te Amsterdam gefusilleerd. Hij was voor hetzelfde feit driemaal berecht door persoonlijk ingrijpen van Adolf Hitler, die de eerste twee vonnissen te licht vond en pas genoegen nam met de doodstraf. 4 Niet onmogelijk is, dat er nog een Fokker-C V in reparatie of revisie was, want ook de overige drie verkenningsgroepen hadden een sterkte van 13 vliegtuigen.

NIMH | 1970 | | pagina 350