337 2e Luchtvaartregiment a Zeven Fokker-G V vliegtuigen, waaronder de nos. 593 en 624. b Vijf Koolhoven -FK 51 vliegtuigen, waaronder de nos. 405 en 420. Het radiostation was opgesteld bij Drievliet, terwijl de foto-afdeling was gevestigd in het perceel Oranjelaan 16 te Rijswijk. De herstellingsafdeling en het technische magazijn waren ondergebracht in de hoeve 'Pongong', terwijl het personeel en het materieel van de motordienst onderdak hadden gevonden in de hoeve 'Ypen- burg'. Het detachement luchtvaarttroepen van de verkenningsgroep, gelegerd in de Prins Mauritsschool te Rijswijk, werd in alarmtoestand gereed gehouden. Het luchtvarend personeel verzamelde zich na de alarmering bij de commando post van de C.-IIe Verk.Gr. Het technisch personeel was samengekomen in han gar 1waarin zich ook nog enkele vliegtuigen bevonden, en werd door de technisch officier ingedeeld in vijf kleine ploegen. Drie ploegjes marcheerden af om wacht posten te betrekken bij de verspreid opgestelde vliegtuigen, nl. bij de hoeve 'Ypen- burg' bij de wielerbaan en bij de splitsing van de rijksweg Delft-Rotterdam. Het vierde ploegje bleef in de hangar om de noodzakelijke werkzaamheden aan de vliegtuigen te verrichten. Het vijfde ploegje begaf zich met de technisch officier naar de herstellingsafdeling in de hoeve 'Pongong'. De gehele He Verk.Gr. was dus opgesteld buiten het vliegpark, behalve het 'vierde ploegje' technisch personeel. 1 e Afdeling van de Jachtgroep Veldleger 1 -V-2 Lv.R.) Het luchtvarend personeel dat op het vliegpark was gelegerd, was spoedig ver zameld. Het in de villa 'Martha' bij de Hoornbrug ondergebrachte technisch per soneel werd per auto opgehaald. In de avond van 9 mei 1940 waren alle negen Fokker-D XXI jagers, waarover de afdeling beschikte, gevechtsgereed gemeld, t.w. de nummers: 212, 215, 216, 217, 222, 227, 228 (op 7-5-1940 overgenomen van de ie Ja. V.A. op De Kooy), 246 en 2471. Deze vliegtuigen werden steeds 's nachts ondergebracht in één van de hangars, doch werden nu - in linie - verspreid opgesteld vóór het hoofdgebouw en de N.L.S.- hangar. In de vroege morgen van 10 mei bleek, dat de Fokker-D XXI, no. 227 niet gevechts gereed was, maar slechts vlieggereed, doordat op dat tijdstip de bewapening ont brak. 1 Dit was de oorspronkelijk voor de Militaire Luchtvaart in Nederlands-Indië gebouwde: FD-322.

NIMH | 1970 | | pagina 351