Ter inleiding Vooral in verband met dit laatste werd van Duitse zijde - mede uit ergernis over de grote verliezen aan vliegtuigen (Goering) èn het uitblijven van doorslag gevende successen (Hitier) - besloten Rotterdam te bombarderen. Het feit dat onderhandelingen over de overgave van de stad aan de gang waren èn het onder de bevolking te verwachten verlies aan mensenlevens heeft de Duitsers niet weer houden dit plan uit te voeren. Zoals bekend mag worden verondersteld, werd in de namiddag van de 14e mei 1940 besloten dat de Nederlandse strijdkrachten (m.u.v. die in de provincie Zee land, waar pas op 19 mei werd gecapituleerd) de wapens zouden neerleggen. Het is zeker niet waar, dat de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, generaal H.G. Winkelman, de strijd heeft gestaakt, omdat op dat moment de Nederlandse strijdkrachten reeds verslagen zouden zijn. Neen, de O.L.Z. is - om verder bloed vergieten, speciaal onder de burgerbevolking, te voorkomen - vooral gezwicht voor het bombardement van Rotterdam èn voor het Duitse dreigement nog meer Nederlandse steden te bombarderen. De nevenbedoeling met het bombardement van Rotterdam, t.w. de intimidatie van regering en legerleiding, is van Duitse zijde nimmer toegegeven. In zijn studie 'Der Weg zur Luftschlacht um England in kriegsrechtlicher Beleuchtung' wordt de intimidatie door Dr.jur. E. Spetzler wel als een mogelijkheid geopperd, maar hij is van mening dat men aan Duitse zijde zoveel doorslaggevende redenen had, dat deze mogelijkheid gevoeglijk buiten be schouwing kan blijven. Hij komt dan ook tot de volgende slotsom'Andererseits war ein Verzicht auf ihn bombardement van Rotterdam) angesichts des hollandischen Widerstands, der bedrangten Lage der Fallschirmverbande und der entscheidenden Bedeutung ihres Erfolgsfür die Gesamtoperationen des deutschen rechten Flügels nicht zumutbar. Unter diesen Umstanden war der Angriff in der gewahlten Form also gerechtfertigt, die allerdings tief bedauerliche Auswirkung für die Stadt aber unvermeidbar. Es kann deshalb auch dahingestellt. bleiben, ob mit ihm etwa ausserdem eine Demonstration der deutschen Luftmacht beabsichtigt war, um die hollandische Regierung zum Waffenstillstand zu bewegen'1. De Duitse verliezen aan vliegtuigen in Nederland waren in deze vijfdaagse strijd2 1 'Aan de andere kant kon, met het oog op de Nederlandse tegenstand, de hachelijke positie van de formaties valschermtroepen èn de beslissende betekenis van het resultaat ervan van het bom bardement) voor het geheel der operaties van de Duitse rechtervleugel, niet worden verlangd dat van het bombardement werd afgezien. Onder deze omstandigheden was de aanval in de gekozen vorm dus gerechtvaardigd, het alleszins betreurenswaardige gevolg voor de stad echter niet te ver mijden. Uit dien hoofde kan ook in het midden worden gelaten, of met het bombardement wel licht tevens een demonstratie van de Duitse luchtmacht werd beoogd om de Nederlandse regering te overreden een wapenstilstand aan te vragen'. 2 Omdat vanzelfsprekend na 14 mei 1940 géén Nederlandse vliegtuigen en praktisch geen lucht doelbestrijdingsmiddelen meer aan de strijd deelnamen, is hier sprake van vijf dagen. 21

NIMH | 1970 | | pagina 35