2e Luchtvaartregiment hadden de vliegparkcommandant en de C.-III-R.Gr. geen bevelsbevoegdheid. Zij behoorden tot de Lvd.Kr. Rotterdam/'s-Gravenhage. Het 59e Pel.Lu.Mitr., onder bevel van reserve eerste-luitenant H.P. Heshusius het 60e Pel.Lu.Mitr., onder bevel van sergeant A.J. Stam, en het 61e Pel.Lu.Mitr., onder bevel van korporaal K.Jansen, waren aangewezen voor de rechtstreekse verdediging van het vliegpark tegen laagvliegende vliegtuigen. Daartoe was elk peloton uitgerust met vier mitrs. M.25. Deze drie pelotons behoorden, met ver schillende andere, tot de 14e Comp.Lu.Mitr. De commandant van deze compag nie, reserve kapitein J.Y. Mikmak, had zijn commandopost gevestigd in Drievliet. De pelotons waren bij het vliegpark geplaatst met het 59e peloton bij het noorde- delijke hoekpunt, het 60e in het weiland schuin tegenover de hoofdingang van het vliegpark en het 61e aan de zuidoostelijke zijde. De stukken waren opgesteld in 'kuilen', die alle waren vervaardigd in ophoging. De 13e en de 76e Bt.Lu.A. konden medewerken aan de verdediging van de hogere luchtlagen boven en bij het vliegpark. De 13e Bt.Lu.A. (3 stukken van 7.5 tl. no. 1), onder bevel van reserve eerste-luitenant J.J. Bieringa, was opgesteld in het wei land bij het park 'Leeuwenberg', op ongeveer 1 500 m ten noorden van het vlieg park. De batterij stond daar zonder enige bescherming rond de stukken en de vuur leiding. Plm. 2^ km ten westen van het vliegpark, in de nabijheid van de Van Vredenburch- weg en de spoorbaan 's-Gravenhage-Rotterdam, stond de 76e Bt.Lu.A. (4 stukken van 7.5 tl. no. 2) opgesteld, onder bevel van reserve tweede-luitenant J.M. Schoen maker. De batterij was kort vóór 10 mei gevormd en in stelling gebracht. Evenals bij de 13e Bt.Lu.A., waren ook bij deze batterij geen dekkingen aangebracht rond de stukken en de vuurleiding, terwijl voor de twee mitrs. M.25 nog geen munitie aanwezig was. Ten zuiden van het vliegpark werden de lagere luchtlagen bestreken door vijf rondom Delft opgestelde pelotons 2 tl. van de Afdeling Delft van het V.L.K. Lad., onder bevel van reserve kapitein voor Speciale Diensten C.M. Hage. Deze pelotons waren aangewezen voor de bescherming van de te Delft gevestigde industrieën. Zij waren als volgt opgesteld (zie de in de tekst opgenomen kaart) het ie Peloton (2 stukken van 2 tl., no. 1), genaamd 'Batterij Vetharding', stond - onder bevel van een vrijwillig Landstorm-sergeant - aan de noordwestelijke rand van Delft, op het dak van de fabriek 'De Vetharding' het 2e Peloton (3 stukken van 2 tl. no. 1), genaamd 'Batterij Rotterdamscheweg', stond - onder bevel van vrijwillig Landstorm-sergeant Van Groen - aan de zuide lijke rand van Delft, 500 m ten zuiden van de begraafplaats 'Jaffa', ter hoogte van de Hamswoning 349

NIMH | 1970 | | pagina 363