2e Luchtvaartregiment het 3e Peloton (3 stukken van 2 tl. no. 1), genaamd 'Batterij Zwembad', stond - onder bevel van een vrijwillig Landstorm-sergeant - aan de oostelijke rand van Delft, even ten zuiden van de Tweemolentjeskade, bij het zwembad aan de rijksweg het 4e Peloton (2 stukken van 2 tl. no. 1), genaamd 'Batterij West', stond - onder bevel van een vrijwillig Landstorm-sergeant - ten zuidwesten van Delft, ter hoogte van de haakse bocht in de Abtwoudscheweg (weg naar Kethel) en het 5e Peloton (2 stukken van 2 tl. no. 1), genaamd 'Batterij Noord', stond - onder bevel van vrijwillig Landstorm-sergeant Van de Krol - ten noorden van Delft in de Broekpolder, bij de driesprong in de rijksweg 's-Gravenhage-Delft-Rotterdam, ter hoogte van het benzine-tankstation. De commandopost van de afdelingscommandant bevond zich bij de 'Batterij Vet- harding'. De stukken van de batterijen 'Rotterdamscheweg', 'Zwembad' en 'West' (2e, 3e en 4e Peloton) waren alle opgesteld in gegraven putten, ter diepte van plm. 70 cm, waarvan de bodem was belegd met betontegels. Voor het personeel was schuilge- legenheid gemaakt of gevorderd. De stukken van de 'Batterij Noord' (5e Peloton), die pas kort vóór het uitbreken van de oorlog was gevormd, waren nog niet ingegraven, maar stonden ongedekt op het weiland. De bovenbouw van een oude autobus diende als voorlopige schuil- gelegenheid bij dit peloton. Bij alle stukken was een verbruiksvoorraad van 300 patronen opgelegd, terwijl voor elk stuk nog 1 700 patronen beschikbaar waren in het munitiemagazijn 'het Kruithuis', ten zuiden van Delft. Met uitzondering van het 5e Peloton waren alle pelotons aangesloten op het plaatselijke telefoonnet. Zij waren in het bezit van een radio-ontvangtoestel voor het beluisteren van de lucht- wachtberichten. Het 64e en het 65e Pel.Lu.Mitr. van de 14e Comp.Lu.Mitr. waren - ter bescher ming van de werkplaatsen en de gebouwen van de Artillerie-inrichtingen en van het spoorwegstation - opgesteld aan de zuidelijke rand van Delft. Het 64e Pel.Lu.Mitr. stond 200 m ten zuidwesten van de begraafplaats 'Jaffa' en het 65e Pel.Lu.Mitr. 300 m ten zuidwesten van het station Delft. Elk der pelotons beschikte over vier mitrs. M.25, die waren opgesteld in 'kuilen'. De gebeurtenissen op 10 mei 1940 Omstreeks 3.30 begaf de vliegparkcommandant zich van zijn commandopost naar het vliegpark, waar hij majoor Ten Haaf aantrof vóór het hoofdgebouw. Van deze vernam hij, dat het bataljon de gevechtsopstellingen volledig had bezet. Het warm- draaien van de motoren der vliegtuigen had hij reeds gehoord, toen hij zich nog op zijn commandopost bevond. 351

NIMH | 1970 | | pagina 365