2e Luchtvaartregiment vliegtuigen, waaruit op verschillende afstanden ten noorden, ten westen en ten zuiden van hetvliegpark valschermtroepen afsprongen. Zij kwamen o.m. neer ten oosten van de Postenkade, tussen het vliegpark en de Vliet bij Rijswijk, binnen de schermen 'Delft' en 'Broekpolder' en ten zuiden en oosten van de stad Delft. Om 5.24 landde het eerste echelon luchtlandingstroepen, dat in acht Junkers-Ju 52 transportvliegtuigen werd aangevoerd, bij de zuidoostelijke begrenzing van het landingsterrein. De vliegtuigen rolden uit in de richting van de gebouwen. Nauwelijks hadden de wielen de grond geraakt of er barstte een moordend vuur los van de nog bemande zw. en It. mitrs. en van de drie pantserwagens. Verschillende vliegtuigen werden met kogels doorzeefd en raakten in brand. Het volgende echelon streek omstreeks 5.40 neer. De vliegtuigen hadden onvol doende uitloop, liepen gedeeltelijk op de vliegtuigen van het voorgaande echelon en ondergingen eenzelfde lot. Laag heenscherend over de reeds op het landings terrein staande vliegtuigen, trachtte het derde echelon te landen, maar werd eveneens hevig onder vuur genomen, wat tot gevolg had dat verschillende vliegtui gen terecht kwamen in de laaiende vuurpoel. Tenslotte was het landingsterrein door zeventien1 brandende of zwaar beschadigde Duitse transportvliegtuigen zodanig versperd, dat verdere landingen als uitgesloten waren te beschouwen. Een vierde echelon boog daarom boven Ypenburg af en verdween weer in zuidoostelijke richting2. Toch landde op een later tijdstip nog een aantal vijandelijke toestellen bij het zuidelijke hoekpunt van het landingsterrein. Ondanks het feit dat de vuur kracht van de verdedigers belangrijk was verminderd, was de landingspoging op Ypenburg met volledig succes afgeslagen. Er doemde echter een ander gevaar op voor het handjevol verdedigers, dat-ondanks bombardementen en beschietingen op zijn post was gebleven. De afgeworpen valschermtroepen hadden zich namelijk verzameld op een aantal punten buiten het vliegpark en een gedeelte daarvan rukte thans naar het park op. Hoe was intussen de toestand bij de 'Schermcompagnie'? De commandant van het scherm 'Delft' had de indruk gekregen, dat de in zijn om geving afgeworpen valschermtroepen in hoofdzaak waren geland ten westen van de Vliet. Hij vond daarin aanleiding zijn verdedigende positie ten dele op te geven en zich met de groepen, die bij de Insulindeweg en de school waren opgesteld, te verplaatsen naar de westzijde van de Vliet. Daarbij liet hij echter zijn groepen aan 1 In andere gegevens is sprake van dertien transportvliegtuigen. 2 De vliegtuigen van dit echelon, die eveneens op Ypenburg moesten landen, bogen af naar het hulpvliegveld Ockenburg en landden deels op dit veld, deels op het strand, 2 km ten zuidwesten van Kijkduin. Later landden nog verschillende vliegtuigen in het open terrein rond Ockenburg en Ypenburg. Het merendeel van de voor Ypenburg bestemde transportvliegtuigen landde tenslotte op Waalhaven (zie hoofdstuk IX). 359

NIMH | 1970 | | pagina 375