2e Luchtvaartregiment de oostzijde van de Vliet en de Brasserskade, alsmede de bij de wegenvork opge stelde zw.mitr., aan hun lot over. De uitstekend bewapende valschermtroepen slaagden er al spoedig in de groep aan de Vliet en de zw.mitr. bediening aan de wegenvork onschadelijk te maken. Zij rukten vervolgens op in de richting van het vliegpark, waarbij zij 30 a 40 gevangen genomen manschappen met zich meevoerden. De groepen van het scherm 'Broekpolder' werden vooral bedreigd door de val schermtroepen, die in de polder - tussen de Vliet en de rijksweg - waren gelandDe Nederlandse gevechtsdekkingen waren zodanig aangelegd, dat slechts vuur kon worden uitgebracht op de Vliet en op het terrein ten westen daarvan. Van de ten westen van de Vliet gelande valschermtroepen staken echter slechts enkele groepjes dit water over. De verdedigers moesten zich in hoofdzaak teweer stellen tegen het gros van de hier gelande valschermtroepen, die in de Broekpolder waren neergekomen en hen dus in de rug aanvielen, zodat zij de strijd practisch ongedekt moesten voeren. Met verlies van een aantal gevangenen vloeiden alle groepen in de loop van de morgen terug naar de Hoornbrug. De bediening van de tot het scherm behorende zw.mitr. heeft nog geruime tijd de vuurstrijd met de valschermtroepen volgehouden, maar heeft zich - na te zijn omsingeld - moeten overgeven. De sectie bij de wielerbaan trok op bevel van kapitein Bartels terug op het scherm 'Hoornbrug'. Dit scherm, bedoeld als beveiliging, met front west en noord, had haar front - wegens de bedreiging uit zuidelijke richting 1800 moeten wijzigen. Wat was er intussen gebeurd bij de bataljonsreserve in de alarmkwartieren? De in groten getale overvliegende Duitse vliegtuigen hadden de op de zolder van de hoeve 'Loos' rustende manschappen reeds voor het grootste gedeelte gewekt. Het bombardement van het vliegpark veroorzaakte een paniek, die groter werd toen van het vliegpark terugtrekkend technisch personeel van 3-V-2 Lv.R., dat ge wondenbij zich had, daar aankwam. In korte tijd was de hier gelegerde sectie nu in kleine groepjes uiteengevallen en de polder ingevlucht. De sectiecommandant be reikte met een handvol manschappen de Vliet bij 's-Gravenmade en sloot deze in zuidelijke richting af. De overige groepjes van de volkomen uiteengespatte sectie bereikten tenslotte de Hoornbrug. De op de hoeve 'Ypenburg' gelegerde sectie verging het al niet beter. Bij het begin van het bombardement liet de sectiecommandant zijn manschappen dekking zoe ken onder de bomen bij de hoeve. Later liet hij de sectie teruggaan naar het bosper- ceeltje bij Zuidhoorn. Hier raakte de sectie vermengd met een groot aantal man schappen, in hoofdzaak non-combattanten, die van het vliegpark waren gevlucht en eveneens dekking zochten in dit bosje. Toen in noordoostelijke richting landende valschermtroepen werden waargenomen, gaf dit de sectiecommandant aanleiding met zijn onderdeel terug te trekken op de Hoornbrug. 360

NIMH | 1970 | | pagina 376