2e Luchtvaartregiment De sectie in hangar 2 kreeg kort voor de aanvang van het bombardement van het vliegpark bezoek van de C.C. Deze gaf de sectiecommandant de raad om bij een eventueel bombardement de hangar te ontruimen en met de sectie dekking te zoeken in het open veld. Toen kort daarop de eerste bommen vielen, volgde de sectiecommandant deze raad op, waardoor echter het verband in de sectie geheel verloren ging en het dekkingzoeken ontaardde in een algemene vlucht in noorde lijke richting. De sergeant-sectiecommandant bereikte met één groep de hoeve 'Ypenburg', de beide andere groepen bereikten tenslotte de Hoornbrug. De sectie in de 'Johannahoeve' bleef tijdens het bombardement ter plaatse. Toen echter ongeveer een uur na het begin van het bombardement - valschermtroepen neerkwamen ten oosten van de Postenkade, verliet ook deze sectie haar opstelling en trok terug op de Hoornbrug. En zo verlieten derhalve alle vier secties van de bataljonsreserve tijdens of kort na het bombardement hun opstellingen en verwijderden zich steeds verder van het bedreigde vliegpark. Kapitein Talen, die tijdens het bombardement dekking had gezocht bij de hoofdingang van het vliegpark, had van het terugtrekken der secties van geen der sectiecommandanten bericht ontvangen. Toen hij de landing van tal rijke valschermtroepen waarnam, vatte hij het plan op om een verdedigende op stelling te organiseren rond het hoofdgebouw. De wacht bij de hoofdingang bleek - op enkele manschappen na - echter onvindbaar, evenals zijn eigen commando groep. Hij slaagde er tenslotte in enig personeel in stelling te brengen aan de rand van de rijksweg en droeg dit op de ingang te verdedigen. Na getuige te zijn geweest van het fiasco van de vijandelijke landingen op het vliegpark, ontving hij van majoor Ten Haaf opdracht om zijn compagnie samen te trekken rond het hoofdgebouw. Aangezien zijn rijwielordonnansen waren verdwenen, ging hij er zelf op uit. Toen hij bij de boerderij 'Loos' aankwam, bleek deze geheel te zijn verlaten. Hij reed ver volgens naar de hoeve 'Ypenburg' en vond hier de sectiecommandant en een aantal manschappen van de sectie, die in hangar 2 opgesteld was geweest, alsmede één van de sectiecommandanten van de noordwestelijke randverdediging. Hij ge lastte dit groepje onverwijld op te rukken naar het vliegpark en ging zelf verder in de richting van de Hoornbrug. Daar trof hij de sectiecommandant van de voor malige bezetting van de hoeve 'Ypenburg' aan met een aantal manschappen. Deze sectiecommandant motiveerde zijn aanwezigheid bij de Hoornbrug door naar voren te brengen, dat zijn sectie tot taak had het scherm 'Hoornbrug' af te lossen. Kapitein Talen gaf hem bevel onmiddellijk naar het vliegpark op te rukken, daarbij west van de rijksweg blijvende. Hijzelf reed vervolgens langs deze weg naar het vliegpark terug. Juist toen hij daar omstreeks 7.00 aankwam, naderde uit zuidelijke richting een afdeling valschermtroepen, die een aantal Nederlandse militairen met omhoog geheven handen voor zich uit dreef. 361

NIMH | 1970 | | pagina 377