367 2e Luchtvaartregiment daar alleen de korporaal-ziekenverpleger Van Oudheusden aan, die bij zijn ge wonde en stervende kameraden was gebleven. Juist op dat moment kwam luitenant Bieringa in volle vaart het stellingterrein op rijden, zodat hij de vijand letterlijk 'recht in de armen liep'. De verdere dag werd hij door de Duitsers meegevoerd en tenslotte opgesloten in de kelder van de 'Johanna- hoeve'. Hier sneuvelde hij als gevolg van het op deze boerderij afgegeven Neder landse artillerievuur. Pas nadat de waarnemend Bt.G. de Vliet had bereikt, gelukte het hem zijn mannen weer onder controle te krijgen. In samenwerking met andere onderdelen werd ter plaatse voorlopig stelling genomen, o.m. in huize 'Heeswijk'. Daarna werden met succes patrouilles gelopen in de omgeving van de Vliet, t.w. in de straten van Voor burg, langs de Vliet en in de polders ten oosten van de Vlietweg. Inde namiddag keerde het personeel terug naar de batterijopstelling. Bij aankomst aldaar bleek, dat de afstand-hoogtemeter door de vijand was vernield1. De 76e Bt.Lu.A. werd - op de nadering van een alleenvliegend vliegtuig, dat naar het geluid te oordelen later recht over de batterij opstelling vloog - om 2.45 door de Bt.C. gealarmeerd. Toen de zoeklichten het vliegtuig niet in hun lichtbundels konden vangen, werd het alarm kort daarna opgeheven. Omstreeks 4.00 verschenen de eerste Duitse bommenwerpers, waarop onmiddellijk het vuur werd geopend. Hierbij moest er - evenals bij de 13e Bt.Lu.A. - terdege op worden gelet, dat geen eigen vliegtuigen werden geraakt. Na het bombardement van het vliegpark kreeg de batterij weinig gelegenheid meer op de Duitse vliegtuigen te vuren omdat deze voor de stukken van 7.5 tl. te laag gingen vliegen. Slechts af en toe kon stukkenvuur worden afgegeven. De beide mi trailleurs van de batterij waren tot werkloosheid gedoemd wegens het ontbreken van munitie. Hoewel vijandelijke vliegtuigen de batterij ontdekten en haar in de loop van de dag enige keren met hun boordwapens aanvielen, verwisselde luitenant Schoenmaker niet van opstelling, omdat er 's morgens dekkingen rond de stukken en de vuur leiding waren opgeworpen en omdat mede daardoor geen verliezen werden geleden. Er werden geen bomaanvallen op de batterij uitgevoerd. Verliep de strijd bij deze batterij dus gunstig, slechter verging het de verschillende, rond Delft opgestelde luchtafweerpelotons. Het 64e Pel.Lu.Mitr. (vermoedelijk onder bevel van een onderofficier)2, dat be- 1 Eén van de vuurmonden van deze onfortuinlijke batterij bevindt zich in het Legermuseum 'Generaal Hoefer' te Leiden. 2 Voor de opstelling van de verschillende pelotons rond Delft wordt verwezen naar de in de tekst opgenomen kaart.

NIMH | 1970 | | pagina 383