2e Luchtvaartregiment hoorde tot de 14e Comp.Lu.Mitr. en in stelling stond tegenover de fabriek 'De Porceleyne Fles', nam van 4.00 af deel aan het vuren op de bommenwerpers. Om streeks 5.00 vlogen transporttoestellen laag over de opstelling en de manschappen grepen deze gelegenheid met beide handen aan. Het inslaan van de kogels in de me talen rompen en vleugels was duidelijk hoorbaar. Toen er daarna valschermtroepen ten zuiden van Delft afsprongen, die oprukten in de richting van het peloton, bond dit onmiddellijk de strijd aan met deze nieuwe tegenstanders en wist hun aanval tot staan te brengen, nadat men de luchtdoelmitrailleurs was gaan gebruiken voor het vuren op landdoelen. Omdat de vijand de opstelling voortdurend onder kruisvuur hield en het - gelet op de plaats, waar de vijand zich ophield - niet goed mogelijk was uit de mitrail- leurkuilen diens vuur effectief te beantwoorden, trok het grootste gedeelte van het peloton, onder medevoering van één mitrailleur, om xo.oo terug op het hoekpand van de Julianalaan, waar eigen infanterie zich had genesteld. Een deel der man schappen bleef achter op het terrein en in het gebouw van 'De Porceleyne Fles' om van daaruit de valschermtroepen te bestoken. Zij slaagden erin een aantal Duitsers gevangen te nemen. Tegen 12.00 trokken ook zij met één mitrailleur terug op de stelling in de Julianalaan. In het begin van de middag slaagden enkele manschap pen er nog in enkele kisten munitie uit de oude opstelling weg te halen. Omstreeks 16.30 werd de nieuwe opstelling gebombardeerd. Er vielen zeven bom men in de directe omgeving, die bij het peloton echter geen schade aan mensen of materieel veroorzaakten. Na het bombardement trok een deel van de aanwezige infanterie naar voren, waar door het peloton zich weer in het bezit kon stellen van de overige twee mitrailleurs en de rest van de munitie. Doordat de achter het peloton gelegen infanterie bleef vuren, kon het peloton zijn oude opstellingsplaats niet meer innemen en besloot de P.C. te verplaatsen naar hotel 'Bellevue', vanwaar o.m. de Schie met vuur kon worden bestreken. Nadat omstreeks 23.30 - zonder verliezen - nog een bombardement was ondergaan, werd tegen 3.00 verplaatst naar hotel 'Bellevue'. Het 65e Pel.Lu.Mitr. (onder bevel van sergeant Raadsveld) behoorde eveneens tot de 14e Comp.Lu.Mitr. en stond in stelling ten zuidwesten van het station Delft in het ten zuiden van de Raamstraat gelegen voetbalveld. Het peloton was om 3.15 volledig paraat en merkte dan ook tijdig de aanvliegende bommenwerpers op, waar echter niet op kon worden gevuurd in verband met de aanwezigheid van de eigen vliegtuigen, die de bommenwerpers aanvielen. Zodra de Nederlandse vliegtuigen uit de omgeving waren verdwenen, werd weldra het vuur geopend op de tegen 5.00 verschijnende transportvliegtuigen, die op een hoogte van 100 m overkwamen. Er werden er enkele van neergeschoten, maar hun aantal was zo 368

NIMH | 1970 | | pagina 384