369 2e Luchtvaartregiment groot dat al spoedig het vuren moest worden gestaakt in verband met het warm worden der mitrailleurlopen. De activiteit van het peloton duurde met kleine onderbrekingen tot i i.oo. De mitrailleurs moesten hierbij regelmatig voor korte tijd uitvallen, teneinde het op kookpunt geraakte koelwater in de mantel te kunnen laten afkoelen. Hoewel men - in verschillende richtingen - dalende valschermtroepen waarnam, werd het pelo ton niet aangevallen. De vijf pelotons (cq. 'Batterijen') van de Afdeling Delft van het V.L.K. Lad. waren in de vroege morgen van 10 mei eveneens geheel strijdvaardig. De aan de zuidrand van de stad opgestelde batterijen 'West'1 en 'Rotterdamscheweg' (4e en 2e Peloton) openden omstreeks 4.00 het vuur op de uit zuidwestelijke richting naderende bom menwerpers. Omdat deze vliegtuigen op een hoogte van 2 200 - 2 500 m vlogen, had het vuur van de 2 tl. vuurmonden vanzelfsprekend geen uitwerking. De kansen werden beter toen de bommenwerpers bij hun volgende aanvallen op het vliegpark lager vlogen, vermoedelijk om het vuur van de batterijen van 7.5 tl. te ontgaan. Dè grote kans kwam echter pas, toen de langzaam en laag vliegende transportvlieg tuigen binnen bereik van de 2 tl. kwamen. Voor een aantal pelotons brachten deze vliegtuigen echter ook minder prettige verrassingen. De pas opgerichte, nog in opbouw zijnde 'Batterij Noord' (5e Peloton) in de Broek polder, stond - zoals bekend - ongedekt in het weiland, terwijl de definitieve schuilgelegenheid en de telefoonverbindingen nog niet gereed waren. Om 5.00 landden de eerste valschermtroepen in genoemde polder. Verschillende valscherm jagers kwamen neer op nauwelijks 60 m afstand van de pelotonsopstelling. On middellijk bonden de manschappen de strijd met de vijand aan, hoewel zij per man slechts over vijf geweerpatronen beschikten. Zij raakten echter tussen twee vuren, toen ook de in de nabijheid opgestelde zw.mitr. van het scherm 'Broekpolder' zich in de strijd mengde. In verband met het ontbreken van dekking besloot sergeant Van de Krol toen de opstelling te ontruimen. Hij slaagde er in met elf man Delft te bereiken. Drie manschappen vielen in handen van de vijand en werden krijgsge vangen gemaakt. Niet voor lang echter, want reeds op 11 mei meldden zij zich te rug bij hun onderdeel. Op 12 mei heeft men de vuurmonden van dit peloton overgebracht naar de 'Bat terij Vetharding' (ie Peloton). 1 Voor deze pelotons is de benaming 'Batterijen' gehandhaafd, omdat de commandant en zijn gemilitariseerde burger-vrijwilligers deze term gebruikten.

NIMH | 1970 | | pagina 385