371 2e Luchtvaartregiment werd een transportvliegtuig neergeschoten, dat neerstortte in de Plaspoelpolder ten noorden van Delft, tussen de spoorlijn 's-Gravenhage-Delft en de Lange Kleiweg. Omstreeks 6.37 werd een tweede transportvliegtuig zodanig geraakt, dat het een noodlanding maakte in de Hoekpolder (ten westen van Delft) bij de 'Kitswoning', bij het gehucht Sion. Op lichtseinen van de bemanning van dit toestel landde hier nog een tweede transportvliegtuig. Dit laatste toestel werd toen, gebruik makende van het vizier voor het schieten op landdoelen, tot een wrak geschoten. Omdat kapitein Hage nu bedacht moest zijn op een aanval van de gelande vijand op het 1 e Peloton en op zijn staf, liet hij een aantal manschappen - onder leiding van de vrijwillig landstorm-sergeant Dr. Van der Meulen (chemicus van de Calvé-fabrie- ken) - stelling nemen aan de Korstanjewetering en langs de spoorbaan naar 's-Gravenhage. Inderdaad vielen de genoodlande Duitsers de opstelling aan en er ontstond een verwoed vuurgevecht, waarbij de verdedigers er in slaagden de aanval af te slaan en de vijand verliezen toe te brengen. Een der vrijwilligers, soldaat A. van der Kruk, werd hierbij gewond. Omstreeks 7.00 was er geen verbinding te krijgen met de 'Batterijen' 'Rotterdam- scheweg' en 'Noord' (2e en 5e Peloton). De 'Batterijen' 'Vetharding', 'Zwembad' en 'West' (ie, 3e en 4e Peloton) meldden het neerschieten van een totaal van elf Duitse vliegtuigen. Toen kapitein Hage 's avonds om 22.00 bericht ontving, dat het Kruithuis weer be reikbaar was, liet hij onmiddellijk alle voor zijn afdeling nodig geachte munitie per auto en per schip aanvoeren en opslaan in de omgeving van zijn commando post. In de nacht van 10 op 11 mei kon er bij de pelotons eindelijk een groot aantal van de manschappen gaan rusten. De buitgemaakte valschermen dienden velen hierbij als hoofdkussen. De tussen Delft en Ypenburg neergekomen valschermtroepen, versterkt met een aantal inzittenden van de buiten het vliegpark gelande transportvliegtuigen, waren er op 10 mei tussen 5.00 en 7.00 in geslaagd een deel van de daar aanwezige Neder landse troepen te verdrijven en de overige gevangen te nemen. Daarna waren zij, ter sterkte van ongeveer 50 man, langs de rijksweg opgerukt naar de hoofdingang van het vliegpark, terwijl zij zich in front dekten door een veertigtal Nederlandse krij gsgevangenen Zoals reeds is vermeld, had kapitein Talen enige manschappen met een lichte mitrailleur opgesteld aan de rand van de rijksweg bij de hoofdingang, terwijl de onbruikbare pantserwagen 601 in de onmiddellijke nabijheid stond. Majoor Ten Haaf, die te elfder ure bericht kreeg van de nadering der Duitsers, zag nog kans enige pantserwagens naar de hoofdingang te sturen. De vijand dekte zich achter

NIMH | 1970 | | pagina 387