374 2e Luchtvaartregiment naar de infanterieopstelling ten zuiden van de molen. Terwijl zij daar onder toe zicht van kapitein Van Gampen werden ontwapend en gefouilleerd, werd plotse ling vuur ontvangen uit de richting van de gebouwen, waardoor kapitein Van Campen, luitenant Heshusius en een huzaar dodelijk werden getroffen. De ge vangenen bleven onder bewaking in de infanterieopstelling. Luitenant Aldenkamp, de commandant van de beide pelotons pantserwagens, bleef tot ongeveer 10.00 in de omgeving van de noordelijke kantine en begaf zich toen met de pantserwagen 608, waarvan de gehele bemanning gewond was, naar de hoeve 'Ypenburg'. Onderweg lichtte hij naar het vliegpark oprukkende troepen in omtrent de toestand en bracht een pantserwagenmitrailleur in stelling, ter ver sterking van een door een infanterieafdeling tegenover de 'Johannahoeve' gevormd scherm. Hij begaf zich daarna naar de Hoornbrug en verzamelde de daar aanwezige manschappen van zijn onderdeel. Hoe had zich intussen de toestand ontwikkeld bij de Hoornbrug, waarheen kapi tein Lambert zich had begeven, nadat het scherm 'Broekpolder' was terugge vloeid? De brug was bezet door slechts één tirailleurgroep en één zware mitrail leur. Omdat rekening moest worden gehouden met een vijandelijke opmars naar 's-Gravenhage, zette de C.-IIe Verk.Gr. onmiddellijk zijn detachement lucht vaarttroepen uit Rijswijk in en sloot hiermee de westzijde van de Hoornbrug en de Kleiweg af, op plm. 250 m ten zuidwesten van de brug. Met de hulp van kapitein Bartels, die zich eveneens bij de Hoornbrug bevond, werden vervolgens de groep jes manschappen opgevangen en verzameld, die - al of niet onder leiding van kader - merendeels zonder noodzaak van het vliegpark waren teruggetrokken. Hierbij dient te worden vermeld, dat zich bij de terugtrekkende groepjes ook ad ministratief personeel en kokspersoneel bevond, dat voor een deel summier gekleed en vrij wel ongewapend wasVelen van hen verkeerden in een paniekstemming. Deze groepjes werden door de beide officieren tot mitrailleur- of tirailleurgroepen gevormd, geëncadreerd en ingezet ter verdediging van de westzijde van de Vliet. Kapitein Bartels liet de 4e sectie van zijn compagnie, die de in de omgeving van de wielerbaan opgestelde vliegtuigen bewaakte, teruggaan over de Hoornbrug en in stelling komen op 200 m ten noordwesten van die brug. De schootsrichting van de zware mitrailleur van het scherm 'Hoornbrug' werd 1800 gewijzigd, terwijl de rest van het scherm werd opgesteld bij de Hoornbrug, respectievelijk in het be dekte terrein bij Hoornwijk. Zo vormde zich langzamerhand ter weerszijden van de brug een zwak verdedigingsfront. Ten noorden van de brug waren de valschermtroepen doorgedrongen in het park 'Leeuwenbergh' en tot 'Huize Dorrepaal', alsmede in verschillende boerderijen en huizen aan de zuidoostzijde van de Vliet, waar zij zich toen ter verdediging in richtten. Het grootste gedeelte van de batterijbezetting van de 13e Bt.Lu.A. was

NIMH | 1970 | | pagina 390