375 2e Luchtvaartregiment via de Oude Tolbrug bij 'Huize Dorrepaal' de Vliet overgegaan en had zich o.a. in de villa 'Heeswijk' verschanst. Kapitein Mikmak (in 'Huize Drievliet') had met het personeel van zijn commando post stelling genomen tegen de uit zuidoostelijke en oostelijke richting oprukkende valschermtroepen en wist - dank zij het teruggetrokken personeel van het 59e en het 60e Pel.Lu.Mitr., dat zich bij hem aansloot - zich ter plaatse te handhaven. Ook het personeel van de radiopost van de C.-IIe Verk.Gr. wist - met steun van de technisch officier en van enig technisch personeel van de verkenningsgroep, die uit de hoeve 'Pongong' waren teruggegaan op 'Drievliet' - daar stand te houden. Om 5.30 had de C.-III-R.Gr. aan de C.-4e Dep.Bat. telefonisch om versterking ge vraagd. Als gevolg hiervan arriveerde omstreeks 7.00 de 5e Compagnie van dat bataljon bij de Hoornbrug. Het bestond uit drie tirailleursecties. De compagnie, die onder bevel stond van de reserve kapitein B. Tesink, was om 6.15 afgemarcheerd uit haar kwartier aan de Hoefkade te 's-Gravenhage. Na overleg met kapitein Bartels, die - op grond van meldingen, ontvangen van teruggetrokken troepen - van mening was, dat de vijand oprukte naar de Hoornbrug, liet kapitein Tesink zijn compagnie met de drie secties naast elkaar stelling nemen op en ter weerszijden van de rijksweg naar Ypenburg, onmiddellijk ten zuidoosten van deze brug. Van een opmars naar het vliegpark kwam voorlopig nietsKapitein Tesink stuurd e al leen een aantal verkenningspatrouilles uit in de richting van het vliegpark. Na terug keer meldden deze, dat de vijand niet oprukte, maar zich ter verdediging inrichtte. Deze berichten werden bevestigd door de bemanning van een pantserwagen, die zich terugtrok op de brug, en voorts door enig ander personeel. Zij meldden dat de valschermtroepen Ypenburg waren binnengetrokken. Ook van de uit krijgsge vangenschap ontsnapte kapitein Talen werd enige tijd later vernomen, dat Ypen burg door de Duitsers was bezet. Hij deelde bovendien mee, dat de B.C. - mèt het grootste deel der verdedigers - zich had overgegeven. Op grond van deze berichten besloot de 0.-5-40 Dep.Bat. zijn verdedigende po sitie op te geven en op te rukken naar het vliegpark. Hij motiveerde zijn besluit ongeveer met de volgende woorden'als wij het vliegpark nu niet aanvallen, krij gen wij het morgen niet meer'1. De compagnie marcheerde daarop omstreeks 9.00 af met één sectie rechts en één sectie links van de rijksweg, terwijl de 3e sectie als compagniesreserve voorlopig ter plaatse bleef. De rechtersectie bereikte al spoedig de wielerbaan, doch kwam aan de zuidzijde daarvan in vijandelijk vuur terecht. Een verder oprukken over het open terrein bleek daardoor niet mogelijk. De linkersectie had toen de omgeving bereikt van de hoeve 'Ypenburg'. 1 Het initiatief tot het oprukken van de compagnie, is uitgegaan van de C.-IIe Verk.Gr.

NIMH | 1970 | | pagina 391