376 2e Luchtvaartregiment Even nadat 5-40 Dep.Bat. zijn voorwaartse beweging had ingezet, was 1-7-III Dep. B-A.1 bij de Hoornbrug aangekomen. Ook dit was gebeurd naar aanleiding van een verzoek om hulp van de C.-III-R.Gr. Ook van genoemde batterij rukten vijf tig man, onder bevel van een luitenant, op naar het vliegpark. Bij de wielerbaan maakte deze afdeling, waarbij zich ook de C.-IIe Verk.Gr. bevond, contact met de rechtersectie van 5.4e Dep.Bat. De C.-IIe Verk.Gr. liet daarop de rijksweg bij de wielerbaan door de artilleristen afsluiten en droeg de commandant van de infan- teriesectie op om zich met zijn sectie te verplaatsen naar het meer dekking biedende terrein aan de linkerzijde van deze weg. Hij nam deze maatregel, nadat de beman ning van een tweede terugtrekkende pantserwagen hem had meegedeeld, dat het vliegpark vrijwel zonder gevaar was te bereiken en dat er nog afdelingen van III-R. Gr. bij de hangars stand hielden. Terwijl de C.-IIe Verk.Gr. weer naar de Hoornbrug terugging, verplaatste de rechtersectie van 5"4e Dep.Bat. zich naar het terrein aan de linkerzijde van de rijksweg, waar contact werd gemaakt met de linkersectie. De secties rukten nu te zamen op in de richting van het vliegpark, doch de voorwaartse beweging werd bij de hoeve 'Ypenburg' door vijandelijk vuur tot staan gebracht. Toen kapitein Te- sink hiervan bericht ontving, stelde hij zich ter plaatse op de hoogte van de situatie, waarna hij besloot zijn derde (reserve-) sectie, die op verzoek van kapitein Bartels één groep had moeten afstaan, te laten oprukken naar de hoeve 'Pongong'. Deze sectie (min één groep) bereikte genoemde hoeve ook, doch werd hier tot staan ge bracht door vijandelijk vuur uit de 'Johannahoeve'. Kapitein Tesink, die zich bij de sectie bevond, stuurde toen een ordonnans naar de intussen bij de Hoornbrug gevestigde commandopost van de C.-II-R.Gr., die over II-2 R.A. kon beschikken, met het verzoek om de 'Johannahoeve' onder artillerievuur te leggen. Hoe stond het intussen echter bij de Hoornbrug? Toen de C.-IIe Verk.Gr., nadat hij de afdeling van 50 man van het Ille Dep.B.A. had vergezeld naar de wielerbaan, terugkeerde naar de Hoornbrug, trof hij daar de C.-II-R.Gr., reserve majoor Jhr. T.W.M. van Grotenhuis van Onstein aan en stelde deze op de hoogte van de toestand tussen de Hoornbrug en het vliegpark. Majoor Van Grotenhuis had 's morgens omstreeks 7.00 van zijn regimentscommandant de opdracht ontvangen om zich met zijn bataljon-versterkt met een sectie mortieren per auto te verplaatsen naar Rijswijk. Hij moest vervolgens de Vliet - van en met Voorburg tot en met de bruggen bij Rijswijk - bezetten cq. hernemen en vast houden, de in de richting van Delft en van Utrecht voerende wegen afsluiten en zich in verbinding stellen met de C.-III-R.Gr. op het vliegpark Ypenburg2. Dit 1 ie Batterij van de 7e Depotafdeling van het Ille Depot Bereden Artillerie. 2 De C.-II-R.Gr. beschikte niet meer over zijn volledig bataljon, aangezien hij reeds 1 tirailleur compagnie voor andere opdrachten had moeten afstaan.

NIMH | 1970 | | pagina 392