383 2e Luchtvaartregiment Het is duidelijk, dat - evenals elders - ook in 's-Gravenhage en omgeving vele ge ruchten de ronde deden. Zo gaf o.m. de C.-IIe Verk.Gr. om 16.05 aan zÜn R-C. het bericht door, dat opnieuw valschermtroepen te Ypenburg waren geland en waarschijnlijk ook vliegtuigen. Op 12 mei kwam er geen wijziging in de toestand bij de lie Verk.Gr. Omdat er op het landingsterrein nog enige stroken bleken te zijn, waarop-zij hetmet veel risico vliegtuigen zouden kunnen landen, werden deze stroken op last van de G.-Lvd. versperd met rioolbuizen en autowrakken. Hierdoor werd het de C.-2 Lv.R. on mogelijk gemaakt om nog vliegtuigen, althans de C V'n te laten overvliegen naar een van zijn andere verkenningsgroepen. Hij had aangedrongen op verplaatsing naar de Ille Verk.Gr. en had gevraagd om het vervoer langs de weg te doen ge schieden, indien overvliegen niet meer mogelijk was. Majoor Ten Haaf zette deze dag de pogingen voort om zijn bataljon volledig ge- vechtsgereed te maken. Vermoedelijk in de namiddag ontving hij van de C.-Lvd. het bericht, dat zijn bataljon als divisie-reserve rechtstreeks onder de bevelen van de G.-Ie Div. was gesteld. De pantserwagens van het ie E.Paw. voerden op 12 mei verschillende opdrachten uit. Reeds om 3.00 moest wagen 601 een opstelling innemen op het terrein van de golfclub. De wagen bleef daar tot het invallen van de duisternis, zonder dat zich bijzonderheden voordeden. Een aantal vuurmonden van de Afdeling 's-Graven hage van het V.L.K.Lad. werd op last van de G.-Lvd. onder begeleiding van wagen 602 verplaatst naar de omgeving van Delft. Wagen 608 reed naar Voorburg, waar zich in een fabriek valschermtroepen zouden ophouden. Het bericht bleek, evenals zoveel andere berichten, volkomen uit de lucht gegrepen. Wagen 611 bewaakte een complex huizen en wagen 605 was tijdelijk ingezet ter versterking van de be veiliging van het St.K.-I L.K. Om 10.30 ontving de wagencommandant opdracht om zich naar Scheveningen te begeven, omdat zich daar vijandelijke patrouilles zouden ophouden. Doordat een bemanningslid de koepel ondoordacht liet draaien, raakte de loop van het kanon een viertal bomen, waardoor het huis van het richt- middel brak. Op 13 mei konden - dank zij de door de C.-IIe Verk.Gr. op 12 mei getroffen voor bereidingen - omstreeks 4.00 twee C V'n naar het vliegpark Ruigenhoek vertrek ken, t.w. Fokker-C V, no. 593. res. ie It.-wrn. H.D. Heukers - res. sergt.-vl. J.J.M. van der Heijde Fokker-G V, no. 6.. (res. ie It.-wrn. A.C.O. Mouthaan-res. sergt.-vl. JV.J. Borgman).

NIMH | 1970 | | pagina 399