Verantwoording en bibliografie In de 'blauwe luchtmachtserie' is het de beschrijving van een eervolle episode uit de thans 57-jarige historie van de Nederlandse militaire luchtvaart. In de 'groene land machtserie' is het een gedeeltelijke beschrijving van de Nederlandse verdediging tegen de Duitse aanval. Een deel van de gegevens voor de in dit boek beschreven krijgsverrichtingen werd verzameld en bewerkt gedurende de periode 1940 - 1942 door de toenmalige ma joor van de Generale Staf J.H. Droste, souschef van de staf van het Commando Luchtverdediging en de toenmalige eerste-luitenant-waarnemer J. Tammes. Daarna bleef het werk liggen tot 1954. Van 1 oktober 1954 af heeft kolonel-waarnemer F.J. Molenaar geheel alleen het verzamelen van gegevens voortgezet en de samenstelling van dit boek ter hand genomen. Na zijn pensionering op 1 november 1958 vervolgde hij zijn arbeid op een vrijwillige basis en voltooide deze medio 1964. De grootste moeilijkheid bij de samenstelling was de omstandigheid, dat het meren deel der gegevens van Nederlandse zijde moest worden verkregen uit verslagen en rapporten die na de capitulatie en veelal uit het geheugen waren opgemaakt, om dat slechts een klein gedeelte der originele documenten bewaard is gebleven, een en ander als gevolg van de door de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht op 14 mei 1940 uitgevaardigde order alle archieven te vernietigen. Bij schrijven van het Algemeen Hoofdkwartier, Afd. Luchtverdediging, d.d. 20 mei 1940, No. 14 B, werd aan alle commandanten van onderdelen, die onder het Commando Luchtverdediging hadden geressorteerd, opdracht gegeven opnieuw verslagen en rapporten samen te stellen, betreffende de gebeurtenissen bij en de belevenissen van hun onderdeel tijdens de gevechtsdagen. Deze verslagen en rapporten waren, zoals te begrijpen is, vaak onvolledig en dikwijls tegenstrijdig. Om desondanks een zojuist mogelijk beeld te geven van de strijd in de lucht en op de grond, was de auteur niet alleen gedwongen het merendeel der gegevens zelf weer te onderzoeken, maar moest hij ook talloze personen interviewen of schriftelijk vragen stellen, wat de voltooiing van het werk ernstig heeft vertraagd. Hij is zich er dan ook van bewust, dat onder deze omstandigheden de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat hier en daar wellicht in details onjuistheden zijn ingeslopen. Het zal de aandachtige lezer niet ontgaan, dat de activiteiten en werkzaamheden van de staven van het Commando Luchtverdediging, van de Inspecteur der Militaire Lucht vaart en van de Directeur van het Luchtvaartbedrijf, alsmede de lotgevallen van het personeel van het Depot Luchtstrijdkrachten te Rotterdam niet werden beschreven. De belangrijkste reden voor deze schijnbare omissie is te vinden in de omschrijving van de taak, die kolonel Molenaar - in overleg met kolonel Siersema - allereerst op zich had genomen, t.w. 'de geschiedenis (van 10-19 me' T94°) van de luchtver dediging in Nederland beschrijven'. Daarom worden in dit boek speciaal dié on derdelen behandeld, die tot het Commando Luchtverdediging behoorden. 25

NIMH | 1970 | | pagina 39