2e Luchtvaartregiment 20 mm granaten van de aanvallende Me's beschadigd, dat de gewond geraakte vlieger het vliegtuig boven Delft per valscherm moest verlaten. Hij kwam behouden neer, maar zijn vliegtuig sloeg ten oosten van Delft, bij Klein-Delfgauw (bij Pijn- acker)tegen de grond te pletter. Het patrouilleverband van de derde patrouille was snel verbroken. Reserve tweede luitenant-vlieger F.G.B. Droste (no. 228) viel de Duitse bommenwerpers aan en schoot één toestel neer. Bij zijn derde aanval raakte zijn munitie op, waarna hij nog enige tijd rondvloog tot ook zijn benzine opraakte. Omstreeks 5.00 landde hij daarom op het hulpvliegveld Ockenburg. Omdat hier geen benzine was, liet hij zijn vliegtuig op Ockenburg achter, waar het bij een Duitse aanval werd bescha digd. De landing der valschermtroepen had het starten toch al onmogelijk gemaakt. De tweede man van deze patrouille, reserve sergeant-vlieger P.J. Aarts (no. 217) nam aan dezelfde gevechten deel als zijn commandant, zij het op grote afstand van deze. Ook hij landde omstreeks 5.00 met een onbeschadigd toestel op Ockenburg om daar munitie en benzine in te nemen. Evenals de no. 228 moest ook de no. 217 hier achterblijven wegens gebrek aan benzine. De beide vliegers keerden naar hun onderdeel - in Rijswijk - terug. Zo had de ie Afdeling van de Jachtgroep Veldleger opgehouden te bestaan na een strijd van nauwelijks anderhalf uur. Het is wel opmerkelijk, dat er bij deze ongelijke strijd van de acht gestarte D XXI'n slechts één zodanig werd beschadigd (no. 246), dat de vlieger het toestel per valscherm moest verlaten en dat slechts één vlieger (Ruys de Perez) zodanig werd gewond, dat hij moest noodlanden. De overige zes vliegers hadden het gevecht slechts moeten afbreken wegens benzine- en munitie gebrek. Hiermee is wel bewezen, dat de D XXI door zijn groot stijgvermogen en grote wendbaarheid - vliegtechnisch gezien - geenszins de mindere was van de weliswaar veel beter bewapende en snellere, doch ook 'stijvere' Me 110. Bewonde renswaardig was zeker het élan, waarmee de jachtvliegers van de ie Afdeling, die op deze dag hun vuurdoop ontvingen, de strijd aanbonden met de overmachtige en in de harde oorlogspraktijk geschoolde vijand Hoe het met het personeel van deze afdeling verder ging, zal hierna blijken. Bijlage no. 29 geeft een chronologisch overzicht van de acht D XXI'n van 1-V-2 Lv.R. met hun vliegers. 3-V-2 Lv.R. De elf gevechtsgerede vliegtuigen waren - zoals bekend - ingedeeld in drie patrouil les van drie en één patrouille van twee vliegtuigen. Deze vliegtuigen stonden in de vroege morgen van 10 mei - zonder bommen - ge- 388

NIMH | 1970 | | pagina 404