2e Luchtvaartregiment reed voor een onmiddellijke start. De 72 achtergehouden bommen waren opge slagen in de z.g. militaire hangar op het vliegpark. Omstreeks 3.55 werd gestart. Reeds eerder is vermeld, dat de start van de laatste drie vliegtuigen werd bemoeilijkt door het verrassende luchtbombardement. Zij werden door bomscherven beschadigd en de vliegers moesten voorzichtig manoeu vreren om de in het landingsterrein geslagen bomkraters te ontwijken. Hoewel ook bij deze afdeling de vliegers en staartschutters moedig de strijd aan bonden met de overmachtige vijand, bleek al spoedig dat zij met hun Douglas-8A 3N geen partij waren voor de veel snellere en beter bewapende Me 1 io1. Van optreden in patrouilleverband was geen sprake meer. De van verschillende zijden aangevallen patiouilles spatten al spoedig uiteen', waarna elke vlieger zich alleen moest zien te redden. Na in de strijd met Duitse bommenwerpers en jagers ongeveer alle munitie te heb ben verschoten, trachtte de vlieger van de no. 381 (Bierema) naar Haamstede te ontkomen, omdat op Ypenburg en Ockenburg niet meer kon worden geland. Bij Hoek van Holland werd het vliegtuig bedreigd door Me 110 jagers. Omdat het landingsgestel defect was, trachtte de vlieger omstreeks 5.25 een buiklanding te maken op het westerstrand van het eiland Rozenburg. De glijvlucht was echter te laat ingezet, zodat de vlieger het toestel weer moest optrekken. Even na 5.30 pro beerde hij het opnieuw, maar ook ditmaal slaagde hij er niet in. Daarna vloog hij weg in de richting van Hoek van Holland, waar hij in een gevecht met drie van de eerdergenoemde Me s 110 om 5.35 met zijn toestel in zee werd neergeschoten. De bemanning (Bierema - Faber) kwam hierbij om het leven. Door de bemanning van de no. 382 (Guyt - Vonk) werd tijdens luchtgevechten tenminste één Duits vliegtuig (vermoedelijk een Ju 52) neergeschoten, maar hun toestel was intussen zo beschadigd (o.m. werd de olietank stukgeschoten), dat het bij Honselersdijk neerstortte, waarbij luitenant Vonk om het leven kwam. Luite nant Guyt daarentegen wist zich hoewel gewond met zijn valscherm te redden. Seigeant Lub (no. 384) startte snel, terwijl de aarde door inslaande bommen op ongeveer 25 m voor zijn vliegtuig opspoot. De bemanning van dit toestel (Lub - Vijn) wist één van de Duitse bommenwerpers, die in 's-Gravenhage de Nieuwe Alexanderkazerne bombardeerden, zwaar te beschadigen. Hierna werden zij bij Delft hevig aangevallen door drie Me's 11 o, maar de vlieger kon door een snelle duikvlucht ontkomen. Omdat Y penburg en Ockenburg voor landingen niet meer geschikt waren, tracht te de vlieger naar Haamstede te vliegen. Bij Hoek van Holland ontmoette hij de no. 381 (Bierema - Faber) en om dezelfde reden als luitenant Bierema, landde hij - direct na diens eerste landingspoging - om 5.25 op het strand van het eiland Rozenburg. 1 Zie de beschrijving van dit vliegtuig in hoofdstuk I, sub b, ad. 1. 389

NIMH | 1970 | | pagina 405