2e Luchtvaartregiment Hiervorenis reeds vermeld, dat kapitein Bach de Hoornbrug wist te bereiken, van waar hij zich naar een van de kwartieren van V-2 Lv.R., Laan Hofrust no. i te Rijs wijk, begaf. Hier verzamelde hij ook zijn personeel. Toen hij vernam, dat luitenant Ruys de Perez door zij n verwonding als commandant was uitgeschakeld, verzamelde hij ook het personeel van de ie Afdeling. Beide af delingen werden vervolgens gelegerd in twee schoolgebouwen en ingezet voor de verdediging van de toegangswegen naar 's-Gravenhage. Op 11 mei liet hij het materieel van de jachtgroep op het vliegpark verzamelen en wegvoeren, waarbij de 72 bommen tijdelijk werden opgeslagen in een boerderij te Zoetermeer. Van de C.-2 Lv.R. kreeg hij op deze dag opdracht zich met al het personeel van V-2 Lv.R. te verplaatsen naar het vliegpark Schiphol. Een van de technische offi cieren van de jachtgroep was sedert enige weken op dat vliegpark belast met het gevechtsgereed maken van de daar aanwezige Fokker-G.I.B ('Wasp') vliegtuigen, waarmede de groep zou worden uitgerust. Voor de verplaatsing naar Schiphol vorderde de C.-3-V-2 Lv.R. een aantal auto bussen, als aanvullend automaterieel, bij de vervoersonderneming 'VIOS' te Wateringen. Reeds op 10 mei had de C.-2 Lv.R. om 19.40 aan de C.-Jachtgroep telefonisch de order verstrekt: 'Commandant en personeel zo spoedig mogelijk naar Schiphol. Melden bij de C.-i Lv.R. Formeren van nieuwe Jachtgroep Veldleger'. Dat de order voor de verplaatsing van het personeel van de jachtgroep op 11 mei werd gegeven aan een afdelingscommandant en niet aan de groepscommandant, is alleszins begrijpelijk, aangezien de C.-Jachtgroep zodanig door de gevechtshande lingen op en in de omgeving van Ockenburgwerd gebonden, dat hij zijn bewegings vrijheid had verloren. Toen de C.-3-V-2 Lv.R. - na ruggespraak met hetCo.Lvd. - zich in verbinding stelde met de C.-Vg.H. met de vraag, langs welke route het vliegpark Schiphol kon worden bereikt, werd hem verboden het personeel van de groep te verplaatsen, om dat de wegen ten noorden van 's-Gravenhage nog onveilig werden gemaakt door de op en bij het vliegveld Valkenburg gelande Duitsers. Toen de G.-i Lv.R. 'savonds om 20.17 zijn collega van 2 Lv.R. echter berichtte, dat drie G I ('Wasp') vlieg tuigen1 gereed waren, vertrokken toch nog drie vliegers en drie luchtschutters per auto naar de nieuwe standplaats van de Jachtgroep Veldleger. Ook de volgende dagen is er van een vertrek naar Schiphol niets gekomen, omdat de Inspecteur der Militaire Luchtvaart de C.-3-V-2 Lv.R. opdracht gaf om het vliegend en technisch personeel gereed te houden, opdat het op het eerste bericht 1 Te weten de nos. 342, 343 en 346. 392

NIMH | 1970 | | pagina 408