2e Luchtvaartregiment naar Engeland zou kunnen vertrekken om nieuw vliegtuigmaterieel op te halen. Toen de wapens moesten worden neergelegd, bevond het personeel van i- en 3-V- 2 Lv.R. zich dus nog steeds te Rijswijk. Thans dienen nog de belevenissen te worden beschreven van de staf van de C.- Jachtgroep Veldleger, die - zoals bekend is - zijn commandopost had gevestigd op plm. 750 m ten zuidwesten van het hulpvliegveld Ockenburg. Op 10 mei werd hij omstreeks 1.30 in zijn kwartier opgebeld door de officier van dienst, die hem mededeelde dat de C.-2 Lv.R. telefonisch had bericht, dat de alge mene toestand zeer verontrustend was. Kapitein Wijnkamp begaf zich daarop onmiddellijk naar de commandopost en constateerde tegen 4.00, dat verschillende toestellen van zijn jachtgroep van hetvliegpark Ypenburg waren gestart. Toen hij even later waarnam, dat er steeds meer vijandelijke toestellen boven het vliegpark verschenen, liet hij aan de C.-3-V-2 Lv.R. het bevel uitgeven: 'nog een patrouille van drie Douglas vliegtuigen doen opstijgen'. Dit bevel liet hij kort daarna volgen door een tweede: 'alle vliegtuigen doen opstijgen'. Toen hij daarop ten ant woord kreeg, dat alle vliegtuigen reeds in de lucht waren, gaf hij de patrouille commandanten radiotelefonisch de opdracht: 'allen aanvallen' en vervolgens: 'niet op Y penburg landen' Omstreeks 5.20 landden plm. 18 Junkers-Ju 52 transportvliegtuigen op het hulp vliegveld Ockenburg en in de omgeving daarvan. Een van deze toestellen kwam aan de grond op plm. 300 m van de commandopost van V-2 Lv.R. Kapitein Wijnkamp die niet bekend was met de opstelling van de eigen bewakings troepen, plaatste daarop vier dubbelposten rond zijn commandopost en stuurde een patrouille uit in de naaste omgeving. Toen de op het veld gelande vliegers en luchtschutters van zijn groep zich bij hem meldden, stuurde hij hen naar de C.-3-V-2 Lv.R. te Rijswijk. Om 5.50 landden nog eens een achttal Ju's 52 Om 7.15 maakte een uitgestuurde patrouille vuurcontact met de vijand, waarbij twee manschappen werden gewond. De vijand drong daarna zo sterk op in de richting van de commandopost, dat de C.-V-2 Lv.R. het geraden achtte de post te ontruimen en door het bos terug te trekken in de richting van Monster. Onderweg werd de groep nog enige keren beschoten, maar tenslotte werd tegen 8.00 de Psy chiatrische Inrichting 'Bloemendaal' bereikt, waar de beide gewonden in een zieken zaaltje werden ondergebracht. Intussen had kapitein Wijnkamp vernomen, dat een bataljon Jagers van Monster oprukte naar Loosduinen. Hij besloot toen de komst van de troepen af te wachten en zich daarbij aan te sluiten. Om 7.00 was I-R.J., onder bevel van reserve majoor M. Oosters, uit Monster afge marcheerd in de richting Loosduinen, waar het bataljon onder bevel zou komen 393

NIMH | 1970 | | pagina 409