395 2e Luchtvaartregiment richting ingezette aanval, werd een verder oprukken van I-R. J. belemmerd door de tegenstand van de van het vliegveld teruggetrokken vijand, die stellingen had inge nomen in het bedekte terrein ten zuiden en ten zuidoosten van het landingsterrein. Terwijl 2-I-R.J. en de bataljonsstaf door terugtrekkende vijand werden gebonden in de omgeving van 'Blijrust', wisten de ie en de 3e compagnie onder hevig vuur van de vijand, die zelf door zijn uitstekende camouflage voor de aanvallers on zichtbaar bleef, nog langzaam voort te gaan tot de omgeving van de oprijlaan van 'Madestein', waar kapitein Roorda van Eijsinga sneuvelde1. De compagnie van kapitein Van Swieten, die hevig te lijden had van het vuur der luchtlandingstroe pen, die de Belvédère ('Paalberg') hadden bezet, was genoodzaakt omstreeks 16.30 terug te trekken, omdat na de dood van kapitein Roorda van Eijsinga geen steun meer werd ontvangen van de sectie zw. mitrs. van 3-I-R. J. De resten van 1- en 3-I-R.J. trokken via de commandopost van de C.-V-2 Lv.R. langzaam terug op Ockenrode, waar de B.C. intussen met 2-I-R.J. ook was aange komen. Toen de voorste troepen in westelijke richting zijn commandopost pas seerden, zag kapitein Wijnkamp zich gedwongen opnieuw zijn commandopost te verlaten en mee terug te gaan, teneinde niet in handen te vallen van oprukkende Duitsers. Alvorens echter te vertrekken gaf hij de C.-3-V-2 Lv.R. telefonisch op dracht om het bevel op zich te nemen over al het te Rijswijk aanwezige personeel van de jachtgroep. Omstreeks 17.30 kreeg de C.-I-R.J. van de C.-R.G. het bevel om het opruimen van de vijandelijke weerstandskernen te staken en de oorspronkelijke opdracht (op rukken naar Loosduinen) snel uit te voeren. Om 18.00 ging het bataljon op mars naar Loosduinen, waarbij i-I-R.J. voorop ging om de tegenstand op de Monsterseweg op te ruimen. Omdat de vijand intus sen de bezetting van de Belvédère had opgeheven, was er minder tegenstand dan werd verwacht. Tegen 19.00 trokken de eerste Jagers Loosduinen binnen, na in de omgeving van 'Madestein' op de Monsterseweg verschillende manschappen van 3-I-R. J. en van de staf van V-2 Lv.R. te hebben opgenomen, die daar in de namid dag waren achtergebleven. Nadat de C.-V-2 Lv.R. in zijn kwartier2was aangekomen, stuurde hij zijnadjudant, luitenant Vermeulen, naar Rijswijk om persoonlijk contact op te nemen met de C.-3-V-2 Lv.R. 1 Tot deze plaats moeten de afgedwaalde militairen van de staf van V-2 Lv.R. 's middags individu eel met de Jagers zijn opgerukt, hetgeen uit het vervolg van het verhaal kan blijken. 2 Vermoedelijk het hotel 'De Roskam', waar ook de Jagers werden ondergebracht. Hieruit zou dan tevens de bemoeienis van de kapitein Van Swieten met de staf van V-2 Lv.R. op 11 mei zijn te ver klaren.

NIMH | 1970 | | pagina 411