2e Luchtvaartregiment Ochten - de Spees; Brigade B bezette de Maas-Waalstelling tussen Puiflijk en Megen. Het hulpvliegveld Ruigenhoek was tijdens de mobilisatie aangelegd in het com plex van weilanden, dat Langeveld werd genoemd. Vóór 9 april 1940 was het nog niet door een onderdeel van de Militaire Luchtvaart bezet geweest. Na de Duitse aanval op Denemarken en Noorwegen was de IIIeVerk.Gr. van het vliegpark Gilze-Rijen verplaatst naar het hulpvliegveld Ruigenhoek, dat daardoor vlieg park werd. Door het met behulp van een bitumenpreparaat van donkere lij nen te voorzien, had men de oorspronkelijke figuratie van het landingsterrein zo veel mogelijk hersteld. Uit de lucht gezien, stak het daardoor niet af tegen de - door sloten doorsneden - omringende weilanden. Majoor Raland was door de C.-Lvd. aangewezen als vliegparkcommandant. Voor de bewaking en verdediging van het park beschikte hij aanvankelijk slechts over de 4e Comp.Bew.Tr., onder bevel van reserve eerste-luitenant H.J.G. Boswinkel. Op 20 april werd de vliegparkbewaking versterkt met 1 -II-1 R.I., onder commando van reserve kapitein L. Geertsma1. De opstelling van de verkenningsgroep De commandopost van de C.-IIIe Verk.Gr. was gevestigd in 'Kampwinkel', een kleine groep huizen ten westen van het vliegpark. Voor het houden van be sprekingen en het verstrekken van opdrachten aan de vliegtuigbemanningen werd echter ook wel gebruik gemaakt van het huis 'Zonneweelde', dat gelegen was aan de noordwestelijke rand van het landingsterrein. De radioafdeling stond opgesteld even buiten de ingang van het vliegpark, aan de kunstweg naar Noordwijkerhout. De fotoafdeling, de auto- en bewapeningsdienst, de keuken en het ziekenverblijf waren in het dorp zelfondergebrachtNagenoeg al het lagere personeel van de verken ningsgroep was gelegerd in de ten noorden van het vliegpark gelegen jeugdherberg 'De Duinark'. De meeste officieren waren ingekwartierd te Noordwijkerhout. De Ille VertGr. beschikte op iomei 1940 over de volgende gevechtsgerede vlieg tuigen Negen Fokker-C V vliegtuigen, nos. 592 (van de Ie Verk.Gr.), 605, 617, 619, 621,622,631,639 en 645; - Vier Koolhoven-FK 51 vliegtuigen, nos. 408, 419,426 en 4.. De Fokker-C V, no. 615, was in reparatie en niet vlieggereed. De gevechtsgerede 13 vliegtuigen stonden verspreid opgesteld buiten het landings terrein. Om een goed gedekte opstelling te verkrijgen, was zoveel mogelijk gebruik gemaakt van de terreinbegroeiing in de omgeving, terwijl camouflagenetten en 1 1 R.I. was gelegerd in het gebied Lisse-Sassenheim. 402

NIMH | 1970 | | pagina 418