Verantwoording en bibliografie scholen en de belevenissen van het daarbij ingedeelde personeel toch zodanig ver band met de strijd van de luchtverdediging, dat zij eveneens in het boek in een apart hoofdstuk worden behandeld Bij de samenstelling heeft de auteur o.m. gebruik gemaakt van de volgende bronnen en gegevens a de door het hoofd van de Air Historical Branch te Londen welwillend ter be schikking gestelde gegevens, betreffende de verrichtingen van de Royal Air Force boven ons land, alsmede de foto-kopieën van officiële Duitse bescheiden van de Luftwaffe, die in het bezit waren van genoemde Branch b de tijdens de gevechtsdagen buitgemaakte officiële Duitse documenten en voorts bescheiden, die de auteur bereidwillig ter beschikking werden gesteld door het hoofd van de Studiengruppe 'Geschichte des Luftkrieges' der Luftwaffe-Akade- mie der Bundeswehr te Hamburg-Blankenese. Hierdoor kon aan het boek een vrij uitvoerig hoofdstuk over de Luftwaffe worden toegevoegd, waardoor het mogelijk werd de lezer o.m. inzicht te geven in de orga nisatie, de sterkte en het gebruik van dit 'Wapen', waarover zelfs heden ten dage in Nederland nog weinig bekend is. Voorts werden de auteur kort voor de voltooiing van zijn werk twee toen nog niet gepubliceerde studies ter beschikking gesteld, nl. c een aan de hand van later bekend geworden gegevens en nieuwe inzichten samengestelde studie van majoor J.E. van Zwieten van de Sectie Luchtmacht Historie en de toenmalige kapitein van de Verbindingsdienst der Koninklijke Landmacht E.H. Brongers, die de strijd tegen de in Nederland ingezette valscherm en luchtlandingstroepen èn de Duitse verliezen aan vliegtuigen in Nederland be handelde; d een uitgebreide studie van majoor J.E. van Zwieten, betreffende alle Neder landse luchtacties, de daarbij ingezette vliegtuigen en deelnemende bemannings leden, alsmede de situering op 10 mei 1940 van de overige niet-ingezette (c.q. niet- ingedeelde) militaire vliegtuigen1. 1 De resultaten van deze studie zijn tevens verkort weergegeven in een aantal overzichten, die als de bijlagen nos. 21 t/m 32 eveneens in het boek zijn opgenomen, alsmede neergelegd in een groot aan tal verklarende voetnoten. 27

NIMH | 1970 | | pagina 41