2e Luchtvaartregiment lijk te onttrekken aan de aandacht van de vele in de lucht zijnde vijandelijke vliegtuigen. Nabij het doel klommen zij naar 400 m, waarna een aantal overboord- foto's werd gemaakt. Onmiddellijk daarop zochten de beide vliegers de meer bescherming gevende lage vlieghoogte weer op. De vliegers hadden aangevoeld, dat zij laag boven het ter rein naar hun doel vliegend - zeer moeilijk zouden kunnen worden ontdekt door de zich op grotere hoogte bevindende Duitse jachtvliegers. Zo kwam men-door een juist inzicht van betrokkenen - bij de Ille Verk.Gr. dus tot dezelfde praktijk van het laag vliegen als bij de Strategische Verkenningsvliegtuig Afdeling op het vlieg- park Bergen. Nadat de beide C V'n om 10.36 weer waren geland, bleek uit een aantal kogelgaten in de romp en in de vleugels, dat zij van de grond af waren beschoten. De gemaakte foto's werden onmiddellijk ontwikkeld en de afdrukken werden naar de G.-Lvd. verzonden. In verband met het verlies van het vliegpark Waalhaven gaf de C.-Lvd. aan ma joor Raland om 1115 telefonisch opdracht om met de beschikbare C V vliegtuigen op dat vliegpark een bombardement met mijnbommen te laten uitvoeren. Toen de C.-IIIe Verk.Gr. omstreeks 11.30 telefonisch meldde, dat voor het beoogde doel drie C V'n beschikbaar waren, kreeg hij opdracht de bombardementsvlucht tot nader order uit te stellen. Korte tijd later wijzigde de C.-Lvd. de opdracht in een bombardement van het vliegpark Ypenburg. Om 12.40 startten de volgende drie vliegtuigen Fokker-C V, no. 631 (res. 2eIt.-wrn. C.M. Versteegh-kapitein-vlieger A.P.M. van Rooy, comman dant Fokker-C V, no. 639. res. 2e It.-wrn. M. Meerstadt - res. sergt.-vl. C.L.J.P. Bakx Fokker-G V, no. 645. res. 2e It.-wrn. C. van de Weert res. sergt.-vl. A. van de Poest Clement Zij koersten, zo laag mogelijk vliegend, naar het hun opgegeven doel. Boven het landingsterrein van het vliegpark Ypenburg wierpen twee C V'n hun bommen af, maar door een defect aan het afwerpmechanisme kon het derde vliegtuig (no. 645) zijn bommenlast niet kwijt. Reeds om 13.05 landden de drie vliegtuigen weer be houden op Ruigenhoek. Aangezien - evenals overal elders ook te Ruigenhoek allerlei geruchten de ronde deden en de vliegparkcommandant meermalen 'betrouwbare' berichten ontving omtrent landingen van valschermtroepen, was hij genoodzaakt, zowel op 10 mei 409

NIMH | 1970 | | pagina 425