2e Luchtvaartregiment als op de volgende gevechtsdagen, enige malen patrouilles uit te sturen o.a. naar het bedekte duinterrein en naar het radio-ontvangstation 'Nora'. Dit station werd be waakt door een detachement infanterie, dat geen bemoeienis had met het vlieg- park. De zenuwachtige stemming in die dagen leidde er dan wel eens toe, dat de patrouil les elkaar over en weer beschoten. Toen de commandant van een naar het bedekte terrein ten zuidoosten van het vliegpark uitgestuurde patrouille vernam, dat zich in een nabijgelegen dennenbos valschermtroepen schuilhielden, wist hij niets be ters te doen dan het bos in brand te steken. Het gevolg was, dat het bos afbrandde zonder dat er ook maar één Duitser uit tevoorschijn kwam. Ook hier weer de z.g. parachutisten psychose, die burgers zowel als militairen parten speelde. Tot zelfs in 's-Gravenhage gingen de geruchten, dat de omgeving van het vliegpark onveilig was en dat Lisse en Hillegom waren bezet door valschermtroepen. Dit laatste bleek uit een telefonische opdracht, die de C.-IIIe Verk.Gr. even na 12.00 ontving van de C.-Lvd. Hierbij werd hem opgedragen om genoemde dorpen uit de lucht te laten verkennen en de C.-Lvd. te melden of zij al dan niet door vijand waren be zet. Daartoe werd om 12.55 de Fokker-C V, no. 592 (ie lt.-wrn. H.T. de Raaf- res. sergt.-vl. P.M. van Damme) uitgestuurd. De waarnemer van dit toestel kon korte tijd later aan zijn commandant melden, dat hij in geen van beide dorpen val schermtroepen had waargenomen. Omstreeks 13.20 landde het vliegtuig weer op Ruigenhoek. In het begin van de middag kreeg majoor Raland van de C.-Lvd. opdracht om op nieuw het vliegterrein Valkenburg te laten verkennen, waarbij in het bijzonder moest worden nagegaan of er sinds de vorige verkenningsvlucht nog meer val schermtroepen waren geland èn of het vliegterrein zich in eigen dan wel in vij andelijke handen bevond. Om 14.00 startte de Fokker-C V, no. 631 (ie lt.-wrn. B.H. Slager-res. sergt.-vl. A. P. van Roon) om deze opdracht uit te voeren. Na terugkeer om 14.20 meldde de waarnemer, dat het vliegterrein nog steeds door de Duitsers was bezet en dat zij zich daar ter verdediging inrichtten. Ook waren er - naar het aantal waargenomen wit te valschermen te oordelen - die morgen geen valschermtroepen meer geland. Daar het de C.-Lvd. bekend was, dat er op het strand tussen Katwijk en Scheve- ningen vijandelijke vliegtuigen waren geland, droeg hij majoor Raland omstreeks 15.00 op deze vliegtuigen te laten vernielen. Om 15.25 startten daartoe de drie volgende vliegtuigen Fokker-C V, no. 621 res. ie lt.-wrn. A.J. Eenkhoorn, commandant res. sergt.-vl. C.L.J.P. Bakx 410

NIMH | 1970 | | pagina 426