2e Luchtvaartregiment Omstreeks 16.30 deelde de C.-2 Lv.R. de C.-IIIe Verk.Gr. telefonisch mee, dat hij de C.-IIe Verk.Gr. had opgedragen zijn personeel naar de Ille Verk.Gr. te sturen, indien zijn eigen eenheid - wegens de vernieling en de versperring van het lan dingsterrein - niet meer te Ypenburg kon worden ingezet. Om 18.17 startte de Fokker-G V, no. 645 (res. 2e It.wrn. G. van de Weert-kapi- tein-vlieger A.P.M. van Rooy), om de laatste operationele vlucht van deze eerste gevechtsdag uit te voeren. In opdracht van de C.-Lvd. moest een enkel toestel nog maals het strand tussen Katwijk en Scheveningen verkennen en de daar eventueel nog aanwezige Duitse vliegtuigen vernielen. Het gelukte de bemanning twee op het strand staande Duitse transporttoestellen in brand te schieten, maar toen daar na plotseling zes vijandelijke jachtvliegtuigen in zicht kwamen, moest de verken ningsvlucht worden afgebroken en keerde de onbeschermde C V ijlings terug naar het vliegpark, waar het om 18.30 weer landde. Aan het einde van de eerste oorlogsdag kon het personeel van de verkennings groep tevreden zijn over de op deze dag behaalde resultaten. In totaal waren negen opdrachten uitgevoerd, waar eenentwintig vliegtuigen bij betrokken waren ge weest. Eén C V was verloren gegaan, doch daartegenover stond, dat de Duitsers - als gevolg van de activiteit van de Ille Verk.Gr. - een veel groter aantal vlieg tuigen hadden verloren. Het personeel, dat de gehele dag actief was geweest, be gon nu tekenen van vermoeidheid te vertonen. Daarom zag een ieder 's avonds met verlangen uit naar de beloofde versterking met personeel van de He Verk.Gr. Omstreeks 21.00 meldde de commandant van die groep, dat acht officieren-waar nemer, één officier-vlieger en vijf onderofficieren-vlieger, alsmede twee sergeanten- vliegtuigmaker en twaalf z.g. handlangers om 22.00 per autobus naar Ruigenhoek zouden vertrekken De nacht van 10 op 11 mei verliep allesbehalve rustig. Een deel van de staf der ver kenningsgroep werkte door, terwijl regelmatig patrouilles moesten worden uitge stuurd in verband met waargenomen verdachte lichtverschijnselen. Bovendien arriveerde om 4.25 aanvulling van de bommenvoorraad. Majoor Raland had de C.-2 Lv.R. in de voornacht telefonisch hierom verzocht en had hem toen tevens ge meld, dat de toegezegde versterking van de He Verk.Gr. nog steeds niet was aan gekomen op Ruigenhoek. Omdat de Brigade A werd gesteld onder de bevelen van de C.-III L.K., waarmede de IVe Verk.Gr. moest samenwerken, terwijl de Brigade B als veldlegerreserve kwam te staan onder de bevelen van de G.V., was te voorzien dat de Ille Verk.Gr. geen opdrachten meer zou ontvangen. De C.-2 Lv.R. wees toen de Ille Verk.Gr. aan om samen te werken met het II L.K. en dat temeer, omdat de vliegtuigen van de He Verk.Gr. als gevolg van de vijandelijke aanval op Ypenburg en het to taal versperd zijn van het landingsterrein - voorlopig tot werkloosheid waren ge doemd. 412

NIMH | 1970 | | pagina 428