2e Luchtvaartregiment Dit was de reden, dat de C.-II L.K. - door tussenkomst van de C.- 2Lv.R. - te 4.15 verzocht het terrein tussen de Grebbe en Arnhem om 7.00 uit de lucht te laten verkennen. De aanvraag bereikte ook de C.-Lvd., die daarop bepaalde dat de ver kenningsvlucht zou worden uitgevoerd door twee G V'n, die geëscorteerd zouden worden door drie D XXI vliegtuigen van de 2e Ja.V.A. Na telefonisch overleg kwamen de commandanten van de Ille Verk.Gr. en de 2e Ja.V.A. met elkaar over een, dat de C V'n en de voor hun bescherming bestemde jachtvliegtuigen elkaar ongeveer halverwege tussen Ruigenhoek en Buiksloot zouden treffen. Om 6.25 zouden de volgende verkenningsvliegtuigen starten en zo laag mogelijk vliegen: Fokker-G V, no. 639. res. ie It.-wrn. P.F.J, van Enckevort - 2e lt.-vl. JV.J. Woensdregt Fokker-C V, no. 592. res. sergt.-wrn. C.A. Kenemans - res. sergt.-vl. A.J.M. van Liempd Kort vóór dit tijdstip werden de twee C V'n naar het landingsterrein gerold. De motor van de G V, no. 592, weigerde echter aan te slaan. De bemanning van het andere toestel, de G V, no. 639, wachtte niet tot de storing was verholpen en startte om6.25- De drie jachtvliegtuigen, die reeds boven de omgeving van Ruigenhoek patrouil leerden, sloten zich niet bij deze G V aan. Zij wachtten namelijk op een verband van twee G V'n en lieten dit alleen vliegende toestel gaan. Laag vliegend bereikte het - zonder escorte - de stad Utrecht, waar het van verschillende zijden door mi trailleurs werd beschoten. De vlieger (Woensdregt) zette de vlucht echter onver stoorbaar voort, maar bij Eist moest hij wegens motorstoring terugkeren en toen bij Driebergen de temperatuur van het koelwater van de motor snel opliep en spoedig het kookpunt bereikte, was hij wel gedwongen bij dit dorp een noodlanding te maken, die zeer goed slaagde. Het bleek, dat bij de beschieting boven Utrecht de waterkoeler door een kogel was getroffen, waardoor de noodlanding onvermij delijk was geworden. De bemanning ontlaadde de mitrailleurs en vertrok daarna naar Zeist in een door een in de nabijheid gelegerd onderdeel verschafte auto. De munitie en de achtermitrailleur voerde zij mee. In Zeist meldde zij zich bij de C.-2 Lv.R. Deze liet de vlieger en de waarnemer per auto naar Ruigenhoek terug brengen. Omdat de bestuurders van de drie D XXI'n maar één C V startklaar op het lan dingsterrein zagen staan en zij via hun radio geen contact konden krijgen, landden zij om 6.27 op Ruigenhoek, waar zij van de vlieger (Van Liempd) van het tweede verkenningsvliegtuig, de C V, no. 592, de ware toedracht vernamen. Nadat de mo torstoring was opgeheven, startte de no. 592 (Kenemans - Van Liempd) om 6.35. DedrieDXXI'n (nos. 212, 218011244) sloten zich bij dit verkenningsvliegtuig aan, 413

NIMH | 1970 | | pagina 429