Verantwoording en bibliografie Beide studies gaven voor het eerst een juiste synthese van de Nederlandse en de Duitse gegevens, waardoor vele aspecten van de strijd in mei 1940 in een heel ander licht kwamen te staan. Om die reden verzocht de auteur of majoor Van Zwie- ten de resultaten van beide studies in de tekst van het boek wilde verwerken. Met toestemming van de Chef van de Luchtmachtstaf begon deze hoofd-officier ultimo 1964 - naast zijn normale werkzaamheden toen met de bestudering van alle ge gevens en de noodzakelijk geworden herbewerking, terwijl hij tevens de resultaten van de hiervoren genoemde studies in de tekst verwerkte. Tenslotte verzorgde hij nog de eindredactie van het boek, die hij in maart 1968 voltooide, waardoor de uitgave in de 'blauwe luchtmachtserie' mogelijk was geworden. In verband met de omstandigheid, dat het boek tevens zou worden uitgegeven in de 'groene landmachtserie', verzocht het Hoofd van de Sectie Krijgsgeschiedenis HKKL om een laatste kritische bewerking van de tekst. Deze bewerking werd uit gevoerd door luitenant-kolonel Mr. A.P.Th.M. Kneepkens, Hoofd Bureau Nieuwe Krijgsgeschiedenis van genoemde sectie èn majoor Van Zwieten, die in de eerste helft van 1969 hiermede gereed kwamen. Beide hoofdofficieren hebben bij hun werkzaamheden voortdurend contact gehouden met de auteur, die aan alle veranderingen en wijzigingen zijn fiat heeft gegeven. Het kon niet uitblijven, dat de verwerking in het boek van o.m. de onder c en d ge noemde studies vaak resulteerde in afwijkingen in de beschrijvingen van de ge beurtenissen t.o.v. die in de reeds verschenen delen van het stafwerk: 'De strijd op Nederlands grondgebied tijdens wereldoorlog II'. Deze in zulke gevallen beslist noodzakelijke afwijkingen konden niet worden vermeden, omdat nu over meer en recent bekend geworden nadere gegevens werd beschikt dan destij ds de samenstel ler^) van genoemd stafwerk ter beschikking stonden. Deze meerdere en/of nadere gegevens voerden vaak tot geheel andere conclusies m.b.t. feiten en gebeurtenissen uit de strijd in mei 1940. Het was helaas ondoenlijk alle afwijkingen ter plaatse te verantwoorden, niet in de laatste plaats, omdat hierdoor het lezen te zeer bemoeilijkt zou worden. Het moge daarom bij deze algemene opmerking blijven, aangezien alle afwijkingen van eerder uitgegeven delen van bedoeld stafwerk met voldoende bewijzen kunnen worden gestaafd, hetgeen ter plaatse uit de tekst zal blijken. Bij de beschrijving der gebeurtenissen is getracht deze zo objectief mogelijk op schrift te stellen. Waar dit mogelijk was, zijn specifiek militaire uitdrukkingen weergegeven in klare Nederlandse taal, terwijl aanhalingen uit oude documenten of hun volledige weergave in het boek zijn gesteld in de thans gangbare Neder landse spelling. De hier en daar voorkomende kritische beschouwingen komen voor rekening van de auteur. 28

NIMH | 1970 | | pagina 42