2e Luchtvaartregiment De beide vluchten zouden elk worden geëscorteerd door drie D XXI vliegtuigen van de gecombineerde i e en 2e Ja.V. A. Op grond van dit waarschuwingsbevel nam majoor Raland telefonisch contact op met de C.-ie Ja.V.A., waarna hij orders gaf om zes C V'n in gereedheid te brengen en zes vliegtuigbemanningen aan te wijzen. Omstreeks 4.30 werd van de C.-Lvd. bevel ontvangen om de verkenning in de richting Arnhem - Westervoort uit te voeren. De hierna volgende, voor deze vlucht aangewezen verkenningsvliegtuigen vertrokken daarop om 5.05 in de richting van Buiksloot Fokker- G V, no. 631 (res. ie It.-wrn. R.E. van Duyl Schultz, commandant - wachtmeester-vlieger W.P. Smits). Fokker-C V, no. 645. (res. ie It.-wrn. J.H. Ritsma - res. sergt.-vl. P. Talens). De bemanningen waren van de lie Verk.Gr. Boven Buiksloot namen de nos. 240, 224 en 218 hun plaats in de formatie in. Betrekkelijk laag vliegend werd het kleine verband in de omgeving van Veenendaal met geweren en mitrailleurs beschoten. Het gebied tussen Veenendaal en Arnhem was volkomen rustig. Er werd daar geen enkel schot gelost op de vliegtuigen. Ook werden er geen troepenbewe gingen of ander verkeer waargenomen. Het leek wel of de vijand nog in diepe rust verkeerde. Bij Westervoort werden de beide verkenners onder vuur genomen door Duitse luchtdoelartillerie, waardoor de linker ondervleugel van de C V, no. 631, vrij ernstig werd beschadigd. Over Loenen op de Veluwe terugvliegend in de richting van het Gooi, waar de jachtvliegtuigen het verband verlieten, keerden de C V'n terug naar het vliegpark Ruigenhoek, waar zij om 7.10 landden. Om 5.48 streken de drie voor escortering van de bombardementsvlucht naar Delft bestemde D XXI vliegtuigen (nos. 221, 212 en 236) van de gecombineerde ie en 2e Ja.V.A. neer op het vliegpark Ruigenhoek. De bemanningen der zeven toestel len bespraken de uitvoering van de opdracht, die luidde dat vijandelijke artillerie- en infanterieopstellingen moesten worden gebombardeerd op enige afstand ten oosten van de autosnelweg Delft - Rotterdam, plm. 3 km ten zuiden van Delfgauw. Om 6.15 startten de volgende vier verkenningsvliegtuigen Fokker-G V, no. 592. (res. ie It.-wrn. A.J. Eenkhoorn, commandant - res. sergt.-vl. A.J.M.van Liempd) Fokker-C V, no. 621 (ie It.-wrn. H.T. de Raaf-res. sergt.-vl. B. Kuiter van de 11e Verk.Gr). 416

NIMH | 1970 | | pagina 432