2e Luchtvaartregiment Fokker-C V, no. 619. (res. 2elt.-wrn. H.B.A. Hellendoorn-res. sergt.-vl. G. vanSchaik) Fokker-C V, no. 605. (res. sergt.-wrn. J.L. Holtz - res. sergt.-vl. A. van de Poest Clement). Zij zetten - geëscorteerd door de drie D XXI'n - koers naar het opgegeven doel. Er werd zo laag mogelijk gevlogen. Nabij de plaats gekomen, waar de bommen moes ten worden afgeworpen, namen de vier verkenners hoogte. De waarnemers konden echter geen artillerie- of infanterieopstellingen ontdekken. Twee waarnemers wierpen hun bommen toen maar af op een bedekt terreingedeelte, zijnde de enige plaats, waar de stellingen zich zouden kunnen bevinden. De vier G V'n daalden vervolgens tot 400 m hoogte om het terrein beter te kunnen onderzoeken, doch ook toen werd niets waargenomen. Laag vliegend en zonder door de vij and te zijn onder schept, bereikten de vliegtuigen de vliegparken Ruigenhoek en Buiksloot, respec- tievelijkom 7.03 en 7.10. Kort voor 10.00 ontving majoor Raland van de C.-Lvd. de opdracht om één G V in te zetten voor een vlucht naar de Moerdijk, waarbij moest worden verkend of de brug voor gewoon verkeer nog intact was en of het zuidelijke bruggenhoofd door eigen troepen was bezet, dan wel door de vijand. Flet slagen van deze verken ning werd dermate belangrijk geacht, dat alle vijf op dat ogenblik beschikbare jachtvliegtuigen van de gecombineerde ie en 2e Ja.V.A., de D XXI'n, nos. 221, 244, 235, 240 en 219, de uitgestuurde C V moesten beschermen en daartoe om 10.15 boven het vliegpark Ruigenhoek aanwezig dienden te zijn. Omstreeks dat tijdstip startte de G V, no. 645 (res. 2e lt.-wrn. H. Huijskens en res. ie lt.-vl. E.M. Hoekstra, beiden van de He Verk.Gr.), om de opdracht uit te voeren. Laag boven het vliegpark cirkelend, wachtte de vlieger de komst van de vijf DXXI'n af. Kort daarna werd het vliegtuig door majoor Raland via de radio te rug geroepen. Om 10.46 landden ook de vijf D XXI'n op Ruigenhoek. Het bleek, dat de vlucht - op last van de G.-Lvd. - voorlopig was uitgesteld. De vijf jachtvliegtuigen bleven op het vliegpark in afwachting van nadere orders. Om 12.36 besliste de G.-Lvd., dat de verkenning naar de Moerdijk kwam te ver vallen, maar hiervoor in de plaats kwam de opdracht om op verzoek van de G.V. de Grebbelinie en het dorp Veenendaal te verkennen. De G V, no. 645, startte met de zelfde bemanning om 13.00, maar werd door de C.-IIIe Verk.Gr. door middel van een benzinevuur teruggeroepen naar het vliegpark, waar het toestel om 13.06 land de. Omdat deze verkenning, zoals hierna zal blijken, op andere wijze zou worden uitgevoerd, keerden vier van de vijf D XXI'n op 13.30 naar Buiksloot terug. De vijfde, de D XXI, no. 240, kon door een defecte startslinger niet starten en vertrok pas om 15.53. De van de Grebbe binnenkomende berichten, waarin sprake was van een vij- 417

NIMH | 1970 | | pagina 433