2e Luchtvaartregiment andelij ke penetratie in de hoofdweerstandsstrook, eisten op dat ogenblik meer aan dacht dan de Moerdijk. Om 12.15 deelde de C.-2 Lv.R. de C.-IIIe Verk.Gr. mee, dat op zijn nader bevel een verkenningsvlucht zou moeten worden uitgevoerd boven een deel van de hoofdweerstandsstrook van het lie L.K., waarin de vijand zou zijn doorgedrongen. De C.-2 Lv.R. trachtte voor deze vlucht jagerescorte te verkrijgen. Om 13.00 ont ving hij van de G.-Lvd. bericht, dat hem vijf D XVII vliegtuigen ter beschikking zouden worden gesteld. Deze kon hij dus gebruiken voor de bescherming van ver kenningsvliegtuigen, die ten behoeve van het Veldleger werden ingezet1. Onmid dellijk daarop besliste de C.-2 Lv.R., dat drie van deze jachtvliegtuigen (nos. 203, 205 en 2..) moesten worden overgevlogen naar het vliegpark Ruigenhoek en twee naar het vliegpark Middenmeer. De drie voor Ruigenhoek bestemde D XVII vlieg tuigen startten om 14.00 van Buiksloot en verschenen kort daarna boven Ruigen hoek. De onervarenheid van de vliegers bleek bij de landing, toen twee van hen met hun vliegtuig capoteerden en de derde vlieger het landingsterrein groter beoor deelde dan het werkelijk was, waardoor het toestel in zijn uitloop een prikkeldraad afscheiding ramde. Het werd daarbij, in tegenstelling tot de beide andere D XVII'n niet onherstelbaar beschadigd. Het uitvallen van de drie vliegtuigen, waarbij de vliegers geen letsel opliepen, be tekende een ernstige tegenslag voor de C.-2 Lv.R. Hij deelde majoor Raland dan ook om 14.30 mee, dat de verkenningsvlucht in de richting van de Grebbe geen doorgang zou vinden2. Om 15.33 ontving de C.-IIIe Verk.Gr. van de G.-Lvd. het volgende bevel: 'Val onverwijld met alle beschikbare C V'n met bommen en mitrail leurs aan op uit het oosten oprukkende Duitse troepen in de provincie Friesland ter hoogte van het begin van de Afsluitdijk. Niet aanvallen op troepen ten westen van de lijn Zurich - Kornwerd, tenzij bekend is, dat het vijandelijke troepen zijn'. 1 Zoals bekend is uit de beschrijving van de gevechtsacties van de ie en de 2e Ja.V.A. waren dit vijf verouderde jachtvliegtuigen, afkomstig van de Jachtvliegschool op Texel, die werden bemand met jonge, onervaren vliegers. 2 De C.-IIIe Verk.Gr. zorgde ervoor dat Roosenburg en Van der Heiden, van de twee gecapoteerde vliegtuigen (nos. 203 en per auto naar Buiksloot werden vervoerd. De licht beschadigde DXVII, no. 205 (Moerkoert) werd hersteld en later door de vlieger - in opdracht - naar het vlieg park Middenmeer gevlogen, teneinde zich bij de beide andere D XVII'n te voegen, die rechtstreeks van Buiksloot naar Middenmeer zouden vliegen. 418

NIMH | 1970 | | pagina 434