2e Luchtvaartregiment Hij trof onmiddellijk de nodige maatregelen en reeds om 16.00 startten de volgende vier verkenningsvliegtuigen Fokker-C V, no. 619. (res. 2e It.-wrn. W.Focke van de He Verk.Gr.commandant-2elt.-vl. JV.J. Woensdregt Fokker-C V, no. 592. res. 2e It.-wrn. M. Meerstadt-res. sergt.-vl. G. F. Roeloffzen Fokker-C V, no. 605. (res. 2e It.-wrn. H. Huijskens van de He Verk.Gr. res.sergt.-vl. C.L.J.P. Bakx) Fokker-C V, no. 645. res. 2e It.-wrn. R. van den Heuvel en res. ie lt.-vl. E.M. Hoekstrabeiden van de He Verk.Gr.). Zij koersten - zonder jagerescorte - laag vliegend naar het opgegeven doel. Ten oosten van de Afsluitdijk namen de bemanningen een zó groot aantal vijandelijke jachtvliegtuigen waar, dat het zelfmoord zou hebben betekend de vlucht verder voort te zetten. Het verband keerde daarom terug naar Ruigenhoek. Boven de Wieringermeerpolder kreeg de C V, no. 645 (Van den Heuvel - Hoekstra) motor storing, waardoor de vlieger gedwongen werd bij Middenmeer te noodlanden. De drie andere C V'n keerden tussen 17.05 en 17.30 op het vliegpark Ruigenhoek te rug. Tijdens deze vlucht was de toestand aan het Grebbefront zodanig verslechterd, dat de Commandant van het Veldleger zich tot de O.L.Z. wendde met het dringend verzoek om alle beschikbare vliegtuigen in te zetten tegen de westrand van Wage- ningen, van waaruit sterke Duitse troepen ten aanval oprukten. De O.L.Z. had dit verzoek direct ingewilligd. Aangezien toen echter alle gevechtsgerede C V'n van de Ille Verk.Gr. reeds onderwegwaren naar Friesland, had majoor Raland van de C.-2 Lv.R. de opdracht ontvangen om deze toestellen onmiddellijk na terugkeer weer gereed te laten maken voor een bombardementsvlucht naar de westrand van Wageningen. De C.-IIIe Verk.Gr. deelde de C.-2 Lv.R. mee, dat zijn personeel zö vermoeid was, dat hij voor deze vlucht een beroep zou moeten doen op vrijwil ligers. Nadat de C V'n waren teruggekeerd van de vergeefse vlucht naar Friesland, ver zamelde hij het luchtvarend personeel en zette hun in een korte toespraak uiteen, waarom de bombardementsvlucht naar Wageningen zo noodzakelijk was. Onmid dellijk traden toen een aantal vliegers en waarnemers uit en uit deze groep vrijwil ligers werden drie bemanningen aangewezen. Nadat drie C V'n van bommen waren voorzien en volgetankt, wenste majoor Raland de vertrekkenden met een krachtige handdruk een voorspoedige vlucht. 420

NIMH | 1970 | | pagina 436