2e Luchtvaartregiment Om 18.32 startte de volgende formatie Fokker-C V, no. 605. (res. ie It.-wrn. A.J. Eenkhoorn, commandant - res. sergt.-vl. C.L.J.P. Bakx). Fokker-C V, no. 619. (res.2elt.-wrn.T.J. Vrinsvande He Verk.Gr. - res. sergt.-vl. A.J.M. van Liempd) Fokker-C V, no. 592. res. sergt.-wrn. J.L. Holtz res. sergt.-vl. G.F. Roeloffzen) Laag vliegend en in wijd escadrilleverband, bereikte het groepje bij Vreeswijk de rivier de Lek, die daarna in oostelijke richting werd gevolgd. Ter hoogte van Cu- lemborg werden de toestellen beschoten door mitrailleurs, maar dat vuur bleef ge lukkig zonder uitwerking. Toen zij Wageningen naderden, klommen de toestellen geleidelijk naar 800 m, op welke hoogte de bemanningen een goed zicht hadden op het dorp en zijn omgeving. Plotseling stoof een groot aantal Me's 109 met ratelende mitrailleurs van achteren op het groepje af. Omdat het bij elkaar en op hoogte blijven tegenover een derge lijke overmacht gelijk stond met zelfmoord, verbraken de vliegers onmiddellijk verband en zetten hun vliegtuigen vol gas in een duikvlucht. Zig-zag omlaag vliegend, deden zij wanhopige pogingen om hun snelle en goedbewapende achter volgers van zich af te schudden en de op hen afgevuurde salvo's te ontwijken. Slechts aan de sergeant-vlieger Bakx (no. 605) gelukte het om zijn toestel tijdig op te trekken en laag over het terrein scherend het vliegpark Ruigenhoek weer te be reiken. De twee andere vliegers moesten noodlanden. De C V, no. 592, kwam bij Opheusden neer binnen de eigen linies; de C V, no. 619, landde in door de vijand bezet gebied in de omgeving van Rhenen. Sergeant Van Liempd, die zich - met de handen omhoog - aan de naderbij komende Duitsers wilde overgeven, werd neerge schoten. Luitenant Vrins hield zich daarom schuil en werd later krijgsgevangen ge maakt. Teneinde naast zoveel zakelijke verslagen, de lezer ook eens een indruk te geven van hetgeen er omgaat in de vlieger zelf tijdens een dergelijk uitzichtloos gevecht, laten wij hier reserve sergeant-vlieger G.F. Roeloffzen aan het woord1 'De commandant drukt ons allen de hand en letterlijk 'uitgeleide ge daan' door onze collega's stappen wij naar de toestellen. Even warm- 1 Overgenomen uit een artikel van zijn hand in 'Vliegwereld'. 421

NIMH | 1970 | | pagina 437