43° 2e Luchtvaartregiment hij toonde voor het welzijn van het personeel, en voor de pogingen, die hij aan wendde om de materieelpositie bij de verkenningsgroepen te verbeteren. Het was aan hem te danken, dat de zwaar belaste Ille Verk.Gr. werd versterkt met perso neel en materieel van de He Verk.Gr. en dat het personeel op 13 mei een dag rust kreeg. Hoewel tijdens de gevechtsdagen meermalen luchtalarm werd gegeven, waardoor de werkzaamheden tijdelijk werden vertraagd of onderbroken, werd het vliegpark niet ondekt door de vijand. Daardoor en vooral ook, omdat de Ille Verk.Gr. niet is verplaatst, werd vooral op de eerste gevechtsdag steeds op haar een beroep gedaan. d De ontruiming van het vliegpark Gilze Rijen door de IVe Verk. Gr.; de gevechtsacties van deze Verkenningsgroep vanaf het vliegpark Haamstede en de verdediging van het eiland Schouwen-Duiveland (zie de kaarten nos. 12, 14 en 15 en de bijlage no. 32) Het vliegpark Gilze-Rijen was gevestigd op de uit de prille jeugd der Nederlandse luchtvaart zo bekende Molenheide. Het was de basis van de IVe Verk.Gr., die onder bevel stond van kapitein-waarnemer A.W. de Ruyter van Steveninck, die door de G.-Lvd. tevens was aangewezen als vliegparkcommandant. De verkenningsgroep moest tactisch samenwerken met het Ille Legerkorps, welke eenheid was opgesteld in de provincie Noord-Brabant. Voor de bewaking en de verdediging van het vliegpark beschikte de vliegpark commandant over de 2e en de 5e Comp.Bew.Tr., respectievelijk onder bevel van de reserve kapiteins der infanterie E.J. Hemmes en J.A.J. Snellen. Elk van deze compagnieën beschikte over zes lt.mitrs. en een sectie van drie zw.mitrs. Lucht doelbestrijdingsmiddelen waren de vliegparkcommandant niet ter beschikking gesteld. Het telefonisch bericht in de vroege voornacht van 1 o mei van de C.-2 Lv.R. met betrekking tot de gespannen algemene toestand en de order van deze com mandant om te 3.00 gevechtsgereed te zijn, waren door de C.-IVe Verk.Gr. ont vangen. Aan de order was door hem uitvoering gegeven, zodat op het aangegeven tijdstip al het personeel op of nabij het vliegpark aanwezig was en de gevechtsop stellingen waren bezet. De groepering op het vliegpark De commandopost van de vliegparkcommandant was gevestigd in de noordelijke houten hangar (hangar no. 1Hij zou spoedig worden verplaatst naar een nieuwe behuizing in de zuidelijke bedekte rand van het in aanleg zijnde vliegveld Ner-

NIMH | 1970 | | pagina 446