2e Luchtvaartregiment hoven, dat aan de oostelijke zijde van de kunstweg van Gilze naar Rijen lag. In de bosranden ten noorden en ten oosten van het landingsterrein waren in de vroege morgen van 10 mei 1940 de gevechtsgerede vliegtuigen opgesteld, t.w. - de Fokker-G V vliegtuigen, nos. 604, 606, 614, 618, 620, 636 en 641, en de Koolhoven-FK 51 vliegtuigen, nos. 411, 415 en 421. Voorts bevond zich in de zuidelijke hangar (hangar no. 2) het 'manche-vliegtuig', de Koolhoven-FK 51, no. 409, terwijl zich in hangar no. 1 nog de Fokker-C V, no. 625, en de Koolhoven-FK 51, no. 427, bevonden, die daar voor reparatie-doel einden waren ondergebracht. De in de bosranden opgestelde tien gevechtsgerede vliegtuigen waren met behulp van camouflagenetten zoveel mogelijk onttrokken aan zicht uit de lucht. Ten behoeve van het technisch personeel waren nabij de vliegtuigen schuilloopgraven gemaakt. In de vroege morgen van 10 mei, althans tijdens het bombardement van die morgen, bevond veel technisch personeel zich in deze loopgraven. De fotosectie was gevestigd in een gehuurd huis aan de noordrand van het dorp Gilze, terwijl de radiosectie, de garage en de keuken waren gevestigd nabij het jeugdkamp, dat gelegen was op ongeveer 2 km ten westen van het kruispunt van de kunstwegen Breda - Tilburg en Gilze -Rijen. Ook de bommen en de verschillende soorten munitie waren daar opgeslagen. Op het spoorwegemplacement Gilze-Rijen stond op 10 mei een tankwagon met vliegtuigbenzine. De stationschef ontving later in de morgen het verzoek om de wagon naar het westen af te voeren De juiste opstelling van de beide compagnieën bewakingstroepen en van het troe- pendendachement van de verkenningsgroep is niet volledig bekend. Wel is met zekerheid bekend, dat de 5e Comp.Bew.Tr. en genoemd troependetachement waren gelegerd in tenten in het bosperceel ten zuiden van de hangars. In de west rand van dit perceel waren in de vroege morgen van 10 mei twee lt.mitrs. en de sectie zw.mitrs. van deze compagnie in mitrailleurnesten in stelling gekomen De vier resterende lt.mitrs. bevonden zich bij de troep, die in dezelfde rand stelling had genomen. Het troependetachement had eveneens om 3.00 de legeringstenten verlaten en verbleef in loopgraven in het bosperceel. Van de opstelling van de 2e Comp.Bew.Tr. op die morgen is nagenoeg niets meer bekend. De sectie zw.mitrs. van deze compagnie moet nabij de noordelijke rand van het landingsterrein opgesteld zijn geweest, terwijl een deel der compagnie de bewaking en de verdediging van het vliegveld Nerhoven was toevertrouwd. In een der nog aanwezige verslagen is sprake van twee stoottroepen, die gereed werden gehouden voor een offensief optreden tegen mogelijk gelande valscherm troepen. Waar deze stoottroepen waren opgesteld is niet meer bekend. Ingevolge de orders van de G.-Lvd. waren zowel het vliegpark als het in aanleg 431

NIMH | 1970 | | pagina 447