433 2e Luchtvaartregiment dekking gezocht en een ter plaatse aanwezige wegversperring opgesteld op de weg Gilze-Rijen. Tijdens de aanval ontving de commandant van het troependetachement van de vliegparkcommandant de opdracht om met één sectie stelling te nemen aan de westzijde van het vliegveld Nerhoven, ter versterking van de maar zwakke verde digende krachten van dit vliegveld. Het landingsterrein van het vliegpark was ernstig beschadigd. Een startbaan, die diagonaal van Z.W. - N.O. over het terrein liep, bleek echter goed bruikbaar. Vijf C V'n waren onbeschadigd en twee F K 51'n waren vlieggereed1. Tijdens de aanval had reserve kapitein-waarnemer ir. A. Janssen, die was belast met het motortransportmaterieel, zich van de commandopost begeven naar de ga rage nabij het jeugdkamp. Omdat hem bekend was, dat de provincie Noord-Bra bant in geval van een oorlog met Duitsland vrijwel geheel zou worden ontruimd, verwachtte hij derhalve spoedig orders voor een verplaatsing van de gehele bezet ting van het vliegpark in westelijke richting. Er was onvoldoende motortransport materieel voor deze verplaatsing. Daarom had hij de dag tevoren te Eindhoven nog met een grote firma het contract vernieuwd om in geval van oorlog zeven 4- tons vrachtauto's ter beschikking te krijgen voor het vervoer van de 5e Comp. Bew. Tr.2. Voor de 2e Comp.Bew.Tr. zouden ter plaatse dan nog auto's moeten worden gevorderd. Even vóór 8.00 ontving de C.-2 Lv.R. van de O.L.Z. de opdracht om de IVe Verk. Gr. en de beide compagnieën bewakingstroepen te verplaatsen naar het vliegpark Haamstede. De C.-2 Lv.R. gaf deze order onmiddellijk telefonisch door aan G.-IVe Verk.Gr., waarbij hij aan de order toevoegde dat bij het vertrek uit Gilze-Rijen - het landingsterrein en de hangars moesten worden vernield. De G.-IVe Verk.Gr. lichtte onmiddellijk zijn ondercommandanten in, alsmede de beide compagniescommandanten, en belastte kapitein-vlieger J. C. Boogaard3 met de leiding van de vlucht van de zeven vliegtuigen naar Haamstede. Ook de commandant van het luchtwachtdetachement werd op de hoogte gesteld en ont ving van de Commandant van het Korps Luchtwachtdienst opdracht om terug te gaan op Dongen en daar een luchtwachtpost te vestigen. Verplaatsingen waren het personeel van de verkenningsgroep niet vreemd. Men had juist in de vorige maand een uitstekende oefening gehad, toen de groep op 9 april van het vliegpark Eindhoven (Welschap) was overgeplaatst naar het 1 C V n, nos. 606, 614, 618, 636 en 641. FK 51 'n, nos. 411 en 415- Eén der Koolhovens was aan de vleugel beschadigd, maar kon vliegen. 2 Bekend is, dat de compagnieën bewakingstroepen niet beschikten over motortransportmaterieel. 3 Kapitein Boogaard werd op 3 mei 1942 door de Duitsers gefusilleerd in het concentratiekamp Sachsenhausen (Did.).

NIMH | 1970 | | pagina 449