436 2e Luchtvaartregiment pontveer bij Zijpe. Als laatste onderdeel vertrok de 2e Comp.Bew.Tr. om ii.oo over Goes en Zierikzee naar Haamstede. Op dat tijdstip had de luitenant-toegevoegd van de G.-IVe Verk.Gr., eerste-luite- nant-waarnemer F.G. van Ditzhuijzen, juist een laatste controle gehouden rond het gehele vliegpark, terwijl hij kort te voren de beide houten hangars met de daar in aanwezige vliegtuigen in brand had gestoken. Een bewoner uit de naaste om geving was al bezig het landingsterrein om te ploegen. De luitenant, die regelend moest optreden bij het pontveer te Zijpe, had - niet tegenstaande het protest van de pontbazen - een gedeelte van het ijzeren hekwerk der beide kleine ponten laten wegbranden, waardoor hun laadcapaciteit werd vergroot. Ook had hij twee zware mitrailleurs, één lichte mitrailleur en enige in fanterie van de 5e Comp.Bew.Tr. in stelling gebracht als afweer tegen laagvliegen- de vijandelijke vliegtuigen. De Luftwaffe toonde echter geen interesse voor dit pontveer. Om 18.30 waren de laatste voertuigen bij Zijpe overgezet. Door dit alles kwam de bezetting van het ontruimde vliegpark Gilze-Rijen op zeer verschillende tijdstippen op het vliegpark Haamstede aan. De luitenant-comman dant van het overzetveer bij Zijpe kwam met zijn infanteriedetachement het laatst aan, t.w. om ongeveer 23.00. Zijn late aankomst hield verband met zijn re actie op berichten omtrent gelande valschermtroepen. Ter plaatse waar deze zou den zijn geland had hij - echter zonder resultaat een uitgebreid onderzoek inge steld. De berichten bleken, evenals zoveel andere, slechts geruchten te zijn. En der gelijke geruchten zouden ook de verschillende onderdelen van het vliegpark Gilze- Rijen de komende dagen handen vol werk geven. Toen kapitein-vlieger Boogaard op het vliegpark Haamstede aankwam, trof hij daar als waarnemend vliegparkcommandant aan reserve kapitein J.R. Dijkster- huis, de C.-3e Comp.Bew.Tr. De eigenlijke vliegparkcommandant, reserve kapitein waarnemer ir. J.P. Berdenis van Berlekom, had het commando overgedragen aan kapitein Dijksterhuis en was met al het personeel der Militaire Luchtvaart ter plaatse (in het algemeen de vliegschool voor de voortgezette vliegopleiding)dat tot nu toe het vliegpark had bezet, naar het dorp Haamstede vertrokken en hield het daar gereed voor vertrek naar elders1. De bezetting van het vliegpark bestond daarna nog uit de 3e Comp.Bew.Tr. en de 162 Bt.Lu.A., onder bevel van tweede luitenant A. Schouten. Bij het aanbreken van de dag was het vliegpark aangevallen door twaalf vijande lijke vliegtuigen. Als gevolg daarvan waren vijf lesvliegtuigen verbrand en ver schillende andere toestellen meer of minder ernstig beschadigd. 1 In hoofdstuk IV, sub b, worden de gebeurtenissen op het vliegpark en de belevenissen van de vliegschool aldaar beschreven.

NIMH | 1970 | | pagina 452