437 2e Luchtvaartregiment De C.-3e Comp. Bew.Tr. had zijn compagnie zodanig opgesteld, dat zij zowel in de binnen- als in de buitenverdediging kon voorzien. In de noordelijke rand van het landingsterrein waren zes lichte mitrailleurs opgesteld, terwijl er twee lichte en drie zware mitrailleurs in de oostelijke rand stonden. Twee stoottroepen, elk ter sterkte van plm. 40 man, zorgden voor de buitenverdediging. Eén stoottroep was opgesteld tussen de Schouwse Boer en het stationsgebouw, de tweede ongeveer 400 m ten noordoosten van de grote stenen hangar. De 162e Bt.Lu.A. was op gesteld op ongeveer 500 m ten westen van het vliegpark (zie de kaart no. 14). Zo was de toestand, zoals kapitein Boogaard die in het kort vernam van de waar nemend vliegparkcommandant. Zoals reeds eerder is vermeld, werden de zes vliegtuigen geplaatst buiten het lan dingsterrein. Het vrij open terrein liet namelijk geen afdoende gedekte opstelling toe. Kapitein Boogaard gaf opdracht de C.-2 Lv.R. te berichten omtrent de be houden landing van de zes vliegtuigen1 en bereidde - als hoofd-kwartiermaker - de legering voor van het personeel der verkenningsgroep en van de beide compag nieën bewakingstroepen. Om 1115 ontving kapitein Boogaard van de C.-Lvd. telefonisch de opdracht om met de beschikbare C V vliegtuigen een mijnbombardement uit te laten voeren op het vliegpark Waalhaven. Er was voor deze opdracht evenals voor alle volgende vluchten van de IVe Verk.Gr. - geen jagerbescherming beschikbaar. Omdat met de vliegtuigen slechts twee officieren-waarnemer uit Gilze-Rijen waren meege komen2, konden ook slechts twee vliegtuigen starten voor dit bombardement. Het vergde enige tijd om de toestellen naar het landingsterrein te rollen, waardoor de twee hierna volgende vliegtuigen pas omstreeks 12.13 konden starten Fokker-C V, no. 606. res. 2e lt.-vl. W. Rooseboom - res. ie It.-wrn. ir. B. van Steenbergen, commandant Fokker-C V, no. 614. res. sergt.-vl. K. gwarthoed-res. 2e It.-wrn. W.H. Meulkens 1 De C.-2 Lv.R. vermeldt in zijn rapport van 1 juli 1940, zowel op 11 als op 12 mei, steeds twee FK 51'n van de IVe Verk.Gr. op Haamstede als 'aanwezig'. Schrijver dezes komt echter tot de conclusie, dat er maar één FR 51 naar Haamstede is gevlogen. Niet alleen zijn er van de drie in de bosrand geplaatste FK 51'n twee aldaar achtergebleven (waarvan foto's), maar ook de nog in leven zijnde vliegers vertellen, dat er maar één werd overgevlogen. Vandaar schrijvers vermelding van zes i.p.v. zeven. 2 Met de vier overige vliegtuigen was technisch personeel meegevlogen, teneinde op het vliegpark Haamstede direct de nodige technische voorbereidingen te kunnen treffen.

NIMH | 1970 | | pagina 453