2e Luchtvaartregiment Luitenant Meulkens zat aanvankelijk bij luitenant Rooseboom in de no. 606, maar vlak voor de start werd het vliegpark gebombardeerd en na dat bombardement liet kapitein Bogaard de waarnemers van toestel wisselen. Om welke reden dit was, kon niet meer worden nagegaan. Het bombardement moest worden uitgevoerd van een hoogte van 2 500 m. Op deze hoogte in verband vliegend boven het eiland Rozenburg, zagen de beide waarnemers uit de richting van de zee drie Me's 110 naderen, die enige honderden meters hoger vlogen dan hun eigen toestellen. Om zich te onttrekken aan de te ver wachten ongelijke strijd met deze vijandelijke vliegtuigen, trachtten de beide vliegers de bescherming te zoeken van een wolk, die zich meer zuidelijk en lager be vond. De vlieger van de C V, no. 614, slaagde daar echter niet in. In een steile duikvlucht, intussen scherpe wendingen makend om het vijandelijke vuur te ontgaan, waardoor de waarnemer niet tot schieten kon komen, maakte sergeant Zwarthoed om 1239 een geslaagde noodlanding in de Oudelandspolder, ten zuidwesten van Middelharnis. Vlieger en waarnemer verlieten onmiddellijk het vliegtuig en dekten zich in een naburige greppel. Daar waren zij er getuige van hoe kort daarop hun vliegtuig door een van de aanvallers in brand werd geschoten. Hierbij ontploften de onder de vleugel opgehangen bommen, waardoor de no. 614 werd vernield. Tegen de avond konden de vlieger en de waarnemer zich weer bij hun onderdeel terugmelden. De bemanning van de G V, no. 606 was niet zo fortuinlijk. Reserve eerste-luitenant-waarnemer J.M. van Vrijberghe de Goningh, comman dant van de radiosectie, en reserve sergeant-vlieger W. Kuiper, die - op weg naar het vliegpark Haamstede - zojuist het pontveer bij Zijpe waren gepasseerd, hadden de strijd tussen de bemanning van deze C V en twee Me's 110 goed kunnen vol gen en rapporteerden later omtrent het verloop. Terwijl de derde Me 110 de ge- noodlande C V, no. 614, aanviel, waren twee Me's 11 o achter de no. 606 aangegaan, die zij bij Nieuwerkerk inhaalden. Luitenant Rooseboom wist zich 10 a 15 mi nuten aan het vuur van de beide aanvallers te onttrekken door de grotere wendbaar heid van zijn vliegtuig uit te buiten en door zich voortdurend te verbergen in de boven het oostelijk deel van Schouwen-Duiveland aanwezige wolk. Lukraak vurend vlogen de beide aanvallers ook door de wolk. Toen de wolk zich echter oploste, was het pleit spoedig beslist in het voordeel van de aanvallers. De G V, no. 606, ging plot seling in een steile duik, waarbij luitenant Van Steenbergen zich losmaakte van het vliegtuig en met behulp van zijn valscherm landde hij bij Nieuwerkerk. Hangend aan zijn valscherm werd hij tijdens zijn val zwaar beschoten. Ernstig gewond moest hij worden opgenomen in het ziekenhuisje te Noordgouwe, waar hij op 19 mei aan de bekomen verwondingen overleed. Luitenant Rooseboom vond de dood in het neergestorte vliegtuig. 440

NIMH | 1970 | | pagina 456