2e Luchtvaartregiment door te wijzen op de bevelsverhoudingen op het vliegpark. Zijn onderdeel behoorde tot het 2e Lv.R., dat aan het veldleger was toegevoegd, terwijl hij tactisch moest samenwerken met het III L.K. De vliegparkcommandant daarentegen was als zo danig rechtstreeks gesteld onder de bevelen van de Commandant in Zeeland. Deze motivering werd niet gesteund door de werkelijke verhoudingen, immers de vliegparkcommandant was volgens de bestaande instructies o.m. belast met de be waking en de verdediging van het vliegpark. De C.-IVe Verk.Gr. had derhalve de plicht om onmiddellijk na zijn aankomst op het vliegpark met betrekking tot deze zaken in overleg te treden met de vliegparkcommandant. Dit had niets uit staande met zijn bevelsverhouding tot het 2e Lv.R. en met zijn tactisch samenwer ken met het Ille Legerkorps. Het had evenmin iets te maken met de omstandigheid dat hij ouder in anciënniteit was dan de vliegparkcommandant óf met het feit dat er geen gemeenschappelijke commandant was aangesteld over alle onderdelen op het eiland Schouwen-Duiveland, zoals hij in zijn argumentatie aanvoert. Kapitein de Ruyter van Steveninck had beter kunnen bedenken, dat hij door de overplaat sing naar het vliegpark Haamstede zich kon bevrijden van de zorgen, die het vliegparkcommando ontegenzeggelijk met zich bracht, zodat hij zich na de over plaatsing direct geheel had kunnen geven aan zijn primaire operationele taak. Door zijn optreden werden de verhoudingen scheef getrokken, wat de verstand houding niet ten goede is gekomen. Toen de C.-IVe Verk.Gr. te Haamstede aankwam, betrok hij als commandopost de villa, gelegen tegenover de begraafplaats aan de noordrand van dat dorp. Er stonden toen op last van de C.-Lvd. drie Fokker-C V'n gereed op nader bevel Waalhaven te bombarderen. Dit bombardement vond op last van dezelfde com mandant tenslotte geen doorgang. Voor de nacht van 10 op 11 mei waren de troepen als volgt gelegerd - het personeel van de verkenningsgroep, met uitzondering van het troepen detachement in de openbare school - het troependetachement in de bossen nabij de barakken - de fotoafdeling in de tuinbouwschool, het radiostation in het koetshuis van het kasteel 'Haamstede' en de keukens in het park van dit kasteel - de 2e Comp.Bew.Tr. aan de noordwestrand van het dorp (de boerderij vanToledo) en de 5e Comp.Bew.Tr. in de bijzondere school nabij de zuidelijke rand van het dorp. De officier van gezondheid richtte een ziekenverblijf in het centrum van het dorp in. De verschillende naar het dorp voerende wegen werden afgesloten door secties tirailleurs en door mitrailleurgroepen. In een vliegparkorder, die de commandant van het vliegpark Haamstede op 10 mei 442

NIMH | 1970 | | pagina 458