443 2e Luchtvaartregiment uitgaf, beval hij o.m. dat na het avondeten gekleed moest worden gerust en dat een ieder zich op 11 mei om 3.00 in zijn alarmstelling moest bevinden. Op de commandopost van de G.-IVe Verk.Gr. was het in de nacht van 10 op 11 mei zeer bedrijvig. Er kwamen verschillende telefonische meldingen binnen omtrent de landing van vijandelijke valschermtroepen op het eiland. In verband daarmee werden vier lt.mitr. groepen van de 2e Comp.Bew.Tr., onder bevel van de compag niescommandant, reserve kapitein E.J. Hemmes, naar Brouwershaven gestuurd, terwijl een sectie tirailleurs van dezelfde compagnie, onder bevel van reserve eer- ste-luitenant P.H. Mooren, naar Zierikzee moest gaan. Tien tirailleurs, onder bevel van een sergeant, werden door de C.-IVe Verk.Gr. geplaatst te Zijpe. De C.-2 Lv.R. ontving om 3.40 van de G.-IVe Verk.Gr. het telefonisch bericht dat er veel valschermtroepen waren geland, maar kreeg om 6.42 een tegenbericht, dat inhield dat er op het eiland geen valschermtroepen aanwezig waren. Dat ook hier door de valse meldingen velen van hun nachtrust werden beroofd en er onnodige spanningen werden opgeroepen, behoeft geen nader betoog. Van het begin afwas er getracht telefonisch contact te krijgen met het Ille Leger korps, aanvankelijk echter zonder succes1. Toen het tenslotte op 11 mei gelukte, achtte de commandant van deze eenheid - gelet op de grote afstand en de moeilijke verbindingen - het tactisch verband met de IVe Verk.Gr. verbroken. Hij raadde de C.-IVe Verk.Gr. aan zich te melden bij de G.-Peeldivisie. Toen na veel heen en weer getelefoneer verbinding werd verkregen met de chef van de staf van deze divisie, die zich bij Breda bevond, deelde deze mee voor het ogenblik geen opdrachten te hebben. Hij verzocht over enige tijd opnieuw con tact op te nemen. Door het snelle verloop van de strijd is dit niet meer gebeurd. In de loop van de morgen, het juiste tijdstip is niet meer bekend, vond er tussen de vliegparkcommandant en de G.-IVe Verk.Gr. een bespreking plaats, die tot resul taat had, dat: x de 3e Comp.Bew.Tr. ter plaatse zou blijven, evenals de 162e Bt.Lu.A. 2 het detachement lsk. opgesteld zou blijven bij Renesse, met opdracht het we genknooppunt ter plaatse te verdedigen. Daartoe zou het twee afdelingen plaatsen in het duinterrein (respectievelijk ter hoogte van Ooster Doodkist en Duinhoeve) en patrouilles laten lopen langs het strand tussen de strandpalen 11 en 13, terwijl het tenslotte zou voorzien in de beveiliging van het eigen kantonnement 3 de C.-IVe Verk.Gr. zou de verschillende uit het oosten voerende naderings wegen naar Haamstede laten afsluiten (overdag op grote afstand, na het invallen van de duisternis op korte afstand) 1 Het gros van dit legerkorps trok op 10 mei uit Noord-Brabant terug naar het noorden.

NIMH | 1970 | | pagina 459