444 2e Luchtvaartregiment 4 de G.-IVe Verk.Gr. zou één zware mitrailleur en 18 tirailleurs plaatsen bij de Wester Lichttoren en zou tevens voorzien in de beveiliging van het eigen kantonne- ment. Als uitvloeisel van het onder 3 en 4 gestelde, plaatste de G.-IVe Verk.Gr. de halve 5e Comp.Bew.Tr. (waarbij één zw.mitr.) op de viersprong van kunstwegen ten zuiden van Noordwelle; de andere helft der compagnie (waarbij twee zw.mitrs.) stelde hij ter afsluiting van dit terrein op aan de noordrand van Haamstede tot 1 km ten zuiden van Renesse. De zw.mitr. en de 18 tirailleurs, die werden geplaatst bij de Wester Lichttoren, ont trok de G.-IVe Verk.Gr. aan de 2e Comp.Bew.Tr., evenals de detachementen, die tijdens de nacht naar Zierikzee, Brouwershaven en Zijpe waren gestuurd en daar gehandhaafd bleven. Het restant van de 2e Comp.Bew.Tr., dat—zoals bekend is—reeds daar was gelegerd, t.w. in de boerderij van Toledo, bestemde kapitein De Ruyter van Steveninck voor reserve aan de noordrand van Haamstede. Na het invallen der duisternis werd de 5e Comp.Bew.Tr. voor legering op Haam stede teruggetrokken. Dat gebeurde ook nog op 12 en 13 mei. In de bewaard gebleven bescheiden is niet vermeld wat de taak werd van het troependetachement van de verkenningsgroep. Vermoedelijk kreeg dit detache ment of een deel ervan een verdedigende opstelling toegewezen aan de noordooste lijke zijde van het vliegpark, in combinatie met het nog aanwezige deel van de 2e Comp.Bew.Tr. De C.-IVe Verk.Gr. had de 1 ie mei tevens gebruikt om de legering en de verpleging te verbeteren. De belangrijkste wijzigingen waren, dat de 5e Comp.Bew.Tr. werd gelegerd in een aantal bollenschuren aan de zuidwestelijke rand van Haamstede, dat het troependetachement een school betrok aan dezelfde rand en dat de keukens kort daarop werden verplaatst naar een boerderij aan de zuidrand van Burgh. Op last van de O.L.Z. werd in de morgen van 11 mei een verkenning uitgevoerd. Hiertoe startte omstreeks io.401de Fokker-C V, no. 636 (kapitein-vlieger J.C. Boogaard - tweede-luitenant-waarnemer J.J. Cramer). De verkenning werd ver richt boven het vak 's-Hertogenbosch - Oss - Eindhoven - Schijndel. Door de waarnemer werd geen vijand waargenomen. Onmiddellijk na de landing op Haamstede, omstreeks 12.05, werd het vliegpark gebombardeerd2. 1 De start- en landingstijden zijn gereconstrueerd, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten dat de verkenningsvlucht vroeger in de morgen heeft plaats gehad. 2 Hoewel het gevechtsrapport van de C.-2 LvR. voor 11 mei slechts één bombardement aangeeft, en wel om 15.00, is het de auteur gebleken dat het vliegpark op die dag zeker vier of vijf keer werd gebombardeerd, dan wel beschoten.

NIMH | 1970 | | pagina 460