446 2e Luchtvaartregiment afstand daarvan van 4 a 5 km, zodat deze troepen geen reële rugdekking vormden voor het personeel van de binnenverdediging. De onjuiste bevelvoering (splitsing van binnen- en buitenverdediging) èn de opstelling waren in strijd met de principes, die de G.-Lvd. voor ogen stonden. Welke betekenis hadden tenslotte de twee detachementen te Zierikzee en te Brouwershaven? De gebeurtenissen op het vliegpark Ypenburg hebben duidelijk doen zien, wat er kan gebeuren als vijandelijke valschermtroepen landen tussen de binnen- en de buitenverdediging. Het is derhalve duidelijk dat ook hier de buitenverdediging dichter bij het vliegpark had moeten worden opgesteld, b.v. in de lijn: Westen- schouwen - Burgh - Haamstede - het bedekte terrein bij de Schouwse Boer - de kust. Bij Westenschouwen bevond zich de kustbatterij Schouwen (drie stukken van 7 L.40), onder bevel van reserve kapitein mr. G.J.B. du Croo, welke batterij werd gedekt door een sectie van 3-I-38 R.I. Of voorts de gekozen opstelling van de 2e en de 5e Comp.Bew.Tr. veel beveiliging gaf aan het eiland, moet ernstig worden betwijfeld In het dagboek van de vliegparkcommandant komt een zin voor, die veel verklaart. Hij luidt'met kapitein De Ruyter van Steveninck overeengekomen, dat hij als oud ste officier het commando zou voeren betreffende de verdediging en beveiliging van het eiland'. Met andere woorden: Kapitein De Ruyter van Steveninck trad - zonder aanstelling als zodanig - van dat moment af op als eiland-commandant. Blijkbaar werd dit niet aan de C.-2 Lv.R. gemeld, want de ondergeschiktheid als C.-IVe Verk.Gr. aan deze regimentscommandant bleef bestendigd. Door de talloze geruchten verliepen ook de nacht van 11 op 12 mei en de 12e mei zelf zeer onrustig. Met enkele berichten en voorvallen kan de algemene onrust op het eiland worden geïllustreerd. Omstreeks 0.30 zouden er bij Anna Jacoba - tegenover Zijpe - vier vreemde vlieg tuigen zijn geland en omstreeks 4.00 zouden er Engelse en Franse troepen aan land zijn gegaan bij Zierikzee. Later op de dag heette het, dat Duitse officieren in Nederlandse uniformen en in boerenkleding per valscherm zouden zijn geland. Velen van hen reden in auto's rond en zouden valse berichten verspreiden. In de morgen van 12 mei was de G.-I Ve Verk.Gr. te Zierikzee, waar hem het bericht bereikte dat er valschermtroepen zouden zijn geland bij Brouwershaven. In plaats van de C.-2e Comp.Bew.Tr., die met een deel van zijn compagnie toch te Brouwers haven verblijf hield, opdracht te geven terzake een onderzoek in te stellen, droeg kapitein De Ruyter van Steveninck één van de luitenants van zijn staf op ter plaatse poolshoogte te nemen. In en bij Brouwershaven, waar geen enkele vijandelijke luchtinfanterist was te ont dekken, ontving de luitenant bericht dat er in een bepaalde boerderij valscherm-

NIMH | 1970 | | pagina 462