2e Luchtvaartregiment wagens en dertien motorrijders) aangekomen. Het had daar een zodanige opstel ling ingenomen, dat het met zijn vuur de havenkom kon bestrijken. Een van de officieren van het artilleriedetachement was het Zijpe overgestoken naar Anna Jacoba op St.Philipsland en had daar een kort onderhoud met de pelotonscomman dant (lieutenant De Miery). Omstreeks 17.00 kwam via luitenant Van Soest bij kapitein De Ruyter van Steveninck van deze Franse pelotonscommandant het bericht binnen, dat hij opdracht had ontvangen terug te trekken i.v.m. een Duits- Nederlandse overeenkomst Op 12 mei werden op last van de G.-Lvd. drie vliegopdrachten uitgevoerd. De eerste opdracht was een verkenningsvlucht in de provincie Noord-Brabant, waar voor de Fokker-G V, no. 636 (kapitein-vlieger J.G. Boogaard - 2e lt.-wrn. J.J. Cramer), werd ingezet. De kunstweg Breda - Tilburg - Eindhoven moest worden verkend, omdat een pantsercolonne zich daar over zou voortbewegen. Omstreeks g. 10 werd gestart. Na terugkeer op het vliegpark omstreeks 10.301, deelde de beman ning mee dat zij geen pantsercolonne had waargenomen. Zij had slechts een uitgebrande militaire vrachtauto gezien bij Tilburg. De tweede vlucht werd vermoedelijk ook uitgevoerd met de Fokker-C V, no. 63b2 (res. ie lt.-vl. D.A.J. Paap - res. 2e lt.-wrn. J.G. Meier). De vlucht was een her haling van de verkenningsvlucht van n mei. Omstreeks 12.30 werd gestart. De waarnemer vermeldde in zijn verslag, dat hij verschillende branden had gezien, o.m. bij Rozendaal, bij Geertruidenberg, bij Tilburg en ten zuiden van Breda. Op de meeste van oost naar west lopende wegen had hij colonnes waargenomen, die hij voor terugtrekkende Nederlandse colonnes had aangezien. Hij vond het echter wel vreemd dat de commandanten van gemotoriseerde colonnes bij de nadering van het Fokkervliegtuig hun voertuigen kenbaar maakten met gele lappen. Zoals hem was opgedragen, schoot hij de resultaten van zijn verkenning per berichtkoker af op het noodlandingsterrein te Vught, dat bij 'De IJzeren Man' was gelegen. Dit ter rein zou nog verdedigd worden door Franse troepen. Dit kwam hem juist voor, om dat hij op de verschillende wegen bij het noodlandingsterrein pantserwagens zag staan. Enige dagen later kregen waarnemer en vlieger de overtuiging, dat zij hun verken ningsresultaten bij de vijand hadden gedeponeerd. Vught en omgeving waren namelijk in de avond van 11 mei reeds door de Duitsers bezet. Een begrijpelijke vergissing van de vliegtuigbemanning, aangezien toen niemand op de hoogte was van de juiste posities van vriend en vijand in de provincie Noord-Brabant. Om goed 14.00 was het vliegtuig op Haamstede geland, zonder onderweg ook maar 1 Ook deze tijden zijn bij benadering gereconstrueerd. 2 Het kan ook de Fokker-C V, no. 641, zijn geweest, het 'eigen' toestel van de vlieger. 449

NIMH | 1970 | | pagina 465