2e Luchtvaartregiment nemen. Zelfs in de verst verwijderde plaatsen werden deze voorraden weggehaald en te Haamstede in vaten opgeslagen. Dezelfde officier nam proeven om de waarnemersmitrailleur te voorzien van een geïmproviseerde watermantel, waardoor met de mitrailleur vuurstoten van 50 a 60 patronen konden worden afgegeven. Tenslotte werden zoveel mogelijk mitrail leurs aan de troep uitgereikt. Tegen het einde van deze dag vol geruchten en onjuiste meldingen (of berichten) vaardigde kapitein De Ruyter van Stevenick een order uit, waarbij a het voor alle burgers werd verboden om tussen 20.00 en 8.00 op straat te verkeren b de volledige graad van strijdvaardigheid werd gelast om 2.45, en c het alle militairen werd verboden bevelen aan te nemen van anderen dan de eigen bevelvoerende officieren. De maatregelen b en c waren juist, maar tot de uitvaardiging van het verbod onder a was kapitein De Ruyter van Steveninck niet bevoegd. Hij was nog niet aangesteld tot eiland-commandant en was derhalve niet bekleed met het Militaire Gezag. Wat hem bracht tot deze verbodsbepaling, die misschien alleen als 'noodrecht' te rechtvaardigen was, kon niet meer worden nagegaan. Op 13 mei vielen in de morgen, tussen 4.01 en 4.57, ongeveer 201 Me 110 vlieg tuigen het vliegpark aan, alsmede de omgeving daarvan. Met uitzondering van de G V, no. 652, schoot de vijand alle vliegtuigen in brand. De C.-2 Lv.R., die van de resultaten van de aanval op de hoogte werd gesteld, besefte zeer goed dat de IVe Verk.Gr. daardoor als vliegeenheid had opgehouden te bestaan. Om 10.15 stelde hij daarom aan de G.V. voor het personeel van de verkenningsgroep en van de aan haar toegevoegde twee compagnieën bewakingstroepen ter beschikking te stellen van de Commandant in Zeeland, als versterking voor de verdediging van Schouwen- Duiveland. De C.V. stemde om 10.40 met dit voorstel in, waarop de G.-IVe Verk. Gr. opdracht ontving de Commandant in Zeeland hiermee in kennis te stellen. Tevens ontving kapitein De Ruyter van Steveninck bevel de G V, no. 652 te laten overvliegen naar het vliegpark Ruigenhoek om te worden ingedeeld bij de Ille Verk.Gr. Om 11.052 startte de G V, no. 652 (res. sergt.-vl. H.A. Andeweg - res. 2e It.-wrn. J.G. Meier), van Haamstede. Met dit laatste onbeschadigde vliegtuig van de IVe Verk.Gr. werd gedurende de onbeschermde vlucht zo laag mogelijk en veelal buiten de kustlijn gevlogen. Het landde behouden op Ruigenhoek, waar opdracht 1 In bepaalde berichten is sprake van een twaalftal. 2 Om 11.05 stond het toestel startgereed, althans volgens het radiobericht aan de C.-2 Lv.R. Het zou dus later vertrokken kunnen zijn. Sommige rapporten stellen: 'omstreeks het middaguur' (evt. 12.00). 451

NIMH | 1970 | | pagina 467